Jesteś tutaj

W 2020 roku na Ziemię wróciły próbki pobrane z planetoidy Ryugu przez japońską sondę Hayabusa2. Po dwóch latach badań tego materiału naukowcy ogłosili pierwsze rewelacje – w próbkach odnaleziono ślady 23 różnych aminokwasów, czyli materiału organicznego, który jest podstawą i pierwotną formą życia. Czyżby więc materiał, z którego powstało życie na Ziemi, pochodził z kosmosu?

Sprowadzenie na Ziemię próbek skał z ciała niebieskiego znajdującego się obecnie około 300 milionów kilometrów od nas, samo w sobie jest spektakularnym wyczynem. Misja sondy Hayabusa2 zaczęła się w 2014 roku i musiało minąć aż 6 lat, zanim japońska agencja kosmiczna (JAXA) ogłosiła, że kapsuła z planetoidy Ryugu bezpiecznie wylądowała na australijskim pustkowiu. Materiał został zabezpieczony i po wstępnych badaniach wysłany do Japonii.

Próbki przyniesione z planetoidy były oczywiście doskonale odseparowane i zabezpieczone, żeby w żaden sposób nie zmieszać się z materiałem ziemskim. W ten sposób astronomowie i inni badacze dostali pierwszy raz do ręki materiał „dziewiczy”, to znaczy taki, który niewiele lub wcale nie zmienił się od czasu powstania planetoidy w początkach Układu Słonecznego. W przeciwieństwie do materiału ziemskiego, ale także materiałów, które mogłyby dotrzeć do nas z Księżyca czy z Marsa, skały z planetoidy nie podlegały ciągłym wpływom środowiska. Nie zmieszały się też ze środowiskiem ziemskim, tak jak dzieje się to z każdym materiałem skalnym, który w postaci meteorytu spada na powierzchnię Ziemi. Można więc założyć, że to, co się na nich znajduje jest częścią tego, jak wyglądał pierwotny materiał tworzący Ziemię i inne planety.

Tym bardziej więc rewelacyjne okazały się odkrycia, które japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Okayama ogłosili w pierwszej połowie czerwca 2022 r. w czasopiśmie „Science”. Jak twierdzą, w niewielkiej (5,4 grama) próbce badanego przez nich pyłu i ciemnej skały znaleziono aminokwasy wraz z innymi materiałami organicznymi, które mogą być kluczem do zrozumienia, jak powstało życie na Ziemi. Badacze piszą o 23 różnych aminokwasach.

– Odkrycie aminokwasów tworzących białka jest ważne, ponieważ Ryugu nie był narażony na ziemską biosferę, jak meteoryty. Ich wykrycie dowodzi, że przynajmniej niektóre elementy budulcowe życia na Ziemi mogły powstać w środowiskach kosmicznych – czytamy w badaniu.

– Próbki z Ryugu są najbardziej pierwotnym materiałem, sposób jakichkolwiek naturalnych materiałów, jakie dostępne są człowiekowi – wtóruje w oświadczeniu agencja JAXA.

Wszystko wskazuje na to, że Ryugu wraz z całym jej materiałem skalnym powstała w początkach Układu Słonecznego, czyli około 4,6 miliarda lat temu. Jak zakładają autorzy publikacji, planetoida powstała nie więcej niż 5 milionów lat po tym, jak zaczął się formować nowy porządek wokół gwiazdy zwanej Słońcem. Co ważne i ciekawe, wygląda na to, że od tego czasu materiał z Ryugu nigdy nie został podgrzany do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza.

Aminokwasy są podstawowym budulcem życia na Ziemi. Miały być jednym z głównym składników „zupy pierwotnej”, na temat której spekulują naukowcy, rozważający powstanie życia. Niektóre teorie przedstawiają, jak te pierwsze związki organiczne mogły powstać w środowisku ziemskim. Teraz mamy dowody na to, że istnieją także poza Ziemią. Czyżby więc zostały na nią przyniesione?

Więcej o misji sondy Hayabusa2 i o lądowaniu:
Japończycy sprowadzili na Ziemię próbki planetoidy Ryugu
https://przystaneknauka.us.edu.pl/artykul/japonczycy-sprowadzili-na-ziemie-probki-planetoidy-ryugu 

Opracowano na podstawie artykułu Asteroid samples contain 'clues to origin of life': Japan scientists opublikowanego na portal Phys.org.

 

czarne skały przypominające węgiel, schowane w okrągłym pojemniku