Dr Jack Horner, 71-letni paleontolog, który zainspirował twórców słynnego filmu "Park jurajski", ogłosił właśnie projekt badawczy mający – dzięki inżynierii genetycznej – przywrócić do życia wymarłe miliony lat temu gady. Naukowcy twierdzą, że mogą zrobić to w ciągu 5–10 lat.

Horner współpracuje z naukowcami z Uniwersytetów Harvard i Yale, szukając najbliższych żyjących krewnych dinozaurów w nadziei na ich inżynierię wsteczną.

– Oczywiście ptaki to dinozaury – powiedział Horner. – Musimy je tylko „naprawić”, aby wyglądały trochę bardziej jak dinozaury.

Horner i jego zespół zamierzać zacząć od współczesnego kurczaka, który jest powszechnie uważany za bezpośredniego potomka tych ogromnych gadów, które kiedyś panowały na Ziemi. Horner był konsultantem naukowym we wszystkich czterech filmach o parku jurajskim. Michael Crichton, autor powieści Park jurajskina podstawie której powstał pierwszy film Park jurajski, wyznał, że główny bohater, dr Alan Grant, był połączeniem Jacka Hornera i Philipa J. Currie, kanadyjskiego paleontologa zajmującego się dinozaurami, profesora Uniwersytetu Alberta i autora wielu artykułów naukowych, popularnonaukowych i książek o tej tematyce.

Horner powiedział, że kiedy po raz pierwszy rozpoczął pracę nad filmami, wierzył, że dinozaury zostaną ożywione w taki sam sposób, jak pokazano to w filmie, czyli poprzez zachowane fragmenty ich DNA pobrane ze skamielin. Z biegiem lat on i jego koledzy zaczęli lepiej rozumieć, w jaki sposób DNA ulega degradacji w czasie i doszli do wniosku, że nie jest to droga, którą powinni obrać. Według Hornera kurczak i wiele innych współczesnych ptaków mają kod genetyczny swoich przodków dinozaurów przechowywany w ich własnym DNA. Naukowiec wierzy, że będą w stanie manipulować tym kodem tak, aby odwrócić proces ewolucyjny, wymuszając mutacje, które spowodują uaktywnienie się dawnych cech.

– Dinozaury miały długie ogony, ramiona i łapy, a dzięki ewolucji straciły ogony, a ich ramiona i łapy zamieniły się w skrzydła – zauważył Horner. – Ponadto ich pysk zmienił się z wyglądu welociraptora do ptasiego dziobu.

Horner wyraził nadzieję, że jego praca pozwoli znaleźć sposób, w jaki można odzyskać te pradawne cechy.

Jako dowód na realność swojej koncepcji Horner przytoczył eksperyment z 2015 roku, w wyniku którego naukowcy z Harvardu i Yale zdołali spowodować, że głowa ptaka wykształciła się w pysk dinozaura.

Naukowiec wyjaśnił, że zabieg polega na wejściu do zarodka, który dopiero zaczyna się formować i użyciu niektórych markerów genetycznych w celu określenia, kiedy poszczególne geny włączają się, a kiedy wyłączają.

– Określając, kiedy dane geny włączają się, możemy zrozumieć, jak zaczyna rozwija się ogon. Chcemy włączyć ten gen, aby nie powstrzymywał wzrostu ogona.

Horner jest całkowicie pewien, że jakaś forma tego, co nazwał kurczakozaurem (chickensoraus), będzie chodzić po Ziemi w ciągu dziesięciu lat.

Opracowano na podstawie:
Scientists Say They Can Recreate Living Dinosaurs Within the Next 5 Years

Chirostenot, dinozaur żyjący w późnej kredzie. Replika znajdująca się w JuraParku w Krasiejowie. Fot. Tomasz Płosa
Słowa kluczowe (tagi):