Naukowcy odkryli, że pochodna [60]fullerenu może być nośnikiem dla farmaceutyków, które są wykorzystywane w terapiach raka trzustki.

Dzięki intensywnemu rozwojowi nanomedycyny otrzymujemy coraz lepsze substancje lecznicze wykorzystywane w terapiach przeciwnowotworowych. Szczególnie interesujące są również nowe sposoby dostarczania leków, wykorzystujące różne nośniki dla farmaceutyków. Ciekawym przykładem takiego nośnika może być pochodna [60]fullerenu, zawierająca w swojej strukturze jednocześnie grupę karboksylową oraz grupę hydroksylową. Dzięki takim właściwościom, jak rozpuszczalność w wodzie czy możliwość przechodzenia przez błony komórkowe, może być z powodzeniem stosowana w biologii i medycynie. Pełniąc funkcję nośnika leków, sprawdzi się głównie w przypadku substancji farmaceutycznych, w strukturze których występują grupy aminowe lub hydroksylowe. Tego typu związki mają duży potencjał w terapiach raka trzustki, należących do grupy szczególnie trudnych w leczeniu i agresywnych nowotworów. Pochodna [60]fullerenu oraz sposób jej otrzymywania zostały objęte ochroną patentową.

Autorami wynalazku są naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: dr inż. Maciej Serda, mgr Paweł Nalepa oraz prof. dr hab. Robert Musioł.

Więcej na temat nanomedycyny w terapiach przeciwnowotworowych można przeczytać m.in. w artykule prezentującym badania dr. inż. Macieja Serdy, opublikowanym w cyklu Śląski badawczy.

Źródło: https://us.edu.pl/nanomedycyna-nowy-patent-sluzacy-do-walki-z-nowotworami-trzustki/

lekarz