Nowy koronawirus wykorzystuje struktury w swoim RNA do infekowania komórek. Naukowcy zidentyfikowali te konfiguracje, tworząc najbardziej dokładny jak dotąd atlas genomu SARS-CoV-2.

Genom koronawirusa SARS-CoV-2 jest zawarty w długiej, podobnej do makaronu cząsteczce. Nie przypomina jednak spaghetti, lecz raczej długi pokręcony pęd ze strukturami przypominającymi liście koniczyny. Można powiedzieć, że to swojego rodzaju molekularne origami.

Zespół naukowców z Yale University zmapował trójwymiarową strukturę kodu genetycznego koronawirusa. Badacze uważają, że dzięki temu będzie można poszukiwać potencjalnie słabych punktów, a co za tym idzie – będzie można znaleźć nowe sposoby walki COVID-19, zapobiegania mu oraz leczenia. Anna Marie Pyle, liderka badań, sądzi, że ​​jeśli naukowcy skupią się na białkach kodowanych w genomie wirusa, będą w stanie zrozumieć, jak działa SARS-CoV-2. W przypadku tego typu wirusów struktury RNA w genomie mogą wpływać na ich zdolność do funkcjonowania w takim samym stopniu, jak kodowane białka.

Zespół Pyle wykorzystał szereg chemicznych zabiegów, aby odwzorować rzeczywisty kształt, jaki RNA wirusa przyjmuje wewnątrz zakażonej komórki. Ich badania ujawnią, że ​​wirus SARS-CoV-2 ma niezwykle długi kod genetyczny (mierzy około 30 000 liter RNA), który marszczy się i zwija w niezwykle skomplikowaną strukturę.

Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy naukowcy uchwycili całą strukturę genetyczną wirusa z wnętrza zainfekowanej komórki – co może dostarczyć badaczom pracującym nad terapiami lub szczepionkami istotne informacje na temat interakcji wirusa z jego gospodarzem.

Naukowcy zbadali już wypustki białek koronawirusa (w wyglądzie przypominających kolce) do poziomu pojedynczych atomów, aby dowiedzieć się, w jaki sposób przyczepiają się do nowych komórek. Zespół ma nadzieję, że badanie struktury genetycznej na tym samym poziomie szczegółowości może być przydatne do zatrzymania pandemii.

Opracowano na podstawie:
Scientists create 3D map of entire coronavirus genetic structure
Mapping the 3-D geometry of SARS-CoV-2's genome

Kolorowa skaningowa mikrografia elektronowa komórki (kolor niebieski) silnie zakażonej wirusem SARS-CoV-2 (kolor czerwony), wyizolowanej z próbki pacjenta | Image credit: NIAID
Słowa kluczowe (tagi):