Jesteś tutaj

Od trzech lat 30 czerwca na całym świecie – a przynajmniej na całej Ziemi – obchodzony jest Dzień Asteroid, którego celem jest upowszechnienie wiedzy o asteroidach i zagrożeniu, jakie mogą stanowić dla Ziemi. Od początku projekt ten wspiera kanał telewizyjny Discovery Science.

Rankiem 30 czerwca 1908 roku olbrzymia eksplozja, tysiące razy potężniejsza od bomby jądrowej w Hiroszimie, spaliła 200 tysięcy hektarów syberyjskiej tajgi. Widziany z odległości ok. 650 kilometrów, a słyszany  w promieniu 1000 kilometrów wybuch do dziś skrywa wiele tajemnic i pozostaje najbardziej znanym przykładem katastrofy kosmicznej. Mowa oczywiście o katastrofie tunguskiej, dla upamiętnienia której, co roku 30 czerwca, na całym świecie obchodzony jest Dzień Asteroid.

Z tej okazji Discovery Science przygotowało specjalne pasmo programowe, z kluczową premierą w piątek, 30 czerwca o godz. 22.00 – „Czowiek kontra asteroida”. Czy grozi nam niebezpieczeństwo? Jak możemy się przed nim uchronić? Grupa ekspertów postara się znaleźć odpowiedzi na te pytania. Jedno jest pewne – zagrożenie związane z asteroidami jest realne.

Kanał Discovery Science w czerwcu staje się głównym źródłem informacji na temat asteroid i kosmosu. Nieokiełznane przez człowieka przestworza budzą zachwyt, wiecznie niezaspokojoną ciekawość i zarazem strach przed zagrożeniami, które za sobą niosą. Statystyki nie kłamią. Każdego roku w Ziemię uderza około 500 ciał niebieskich. Do tej pory nic nie zagroziło naszemu istnieniu, jednak naukowcy nie są w stanie zapewnić, że sytuacja nie ulegnie zmianie.

Podejrzenie, że w przestrzeni kosmicznej może krążyć obiekt, którego uderzenie doprowadziłoby do zagłady ludzkości, spędza im sen z powiek. Czy jesteśmy w stanie jakkolwiek się zabezpieczyć? Eksperci przygotowali scenariusze potencjalnego zderzenia asteroidy z Ziemią. Zobaczymy je w programie „Człowiek kontra asteroida” – premiera 30 czerwca o godzinie 22.00.

W specjalnej ofercie programowej nie zabraknie również znanego na całym świecie kosmonauty Chrisa Hadfielda, który na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pędzącej z prędkością 28 000 km/godz. przełamał barierę niewiedzy dzielącą Ziemię z kosmosem. Jak żyje astronauta w kosmosie? Jak zrobić jajecznicę czy zadbać o higienę osobistą i umyć zęby, będąc w stanie nieważkości? Te i wiele innych informacji udostępniał na swoim twitterowym koncie, które w czasie 165 dni 16 godzin i 21 minut stało się najpopularniejszym „oknem” na kosmiczną przestrzeń widzianą z perspektywy człowieka na Ziemi. Na chwilę obecną konto @Cmdr_Hadfield obserwuje 2,11 mln osób, zawiera 11 tysięcy tweetów i jest na bieżąco aktualizowane. Astronauta poszerzył tematykę postów, udostępniając ciekawostki dotyczące wszechświata. Program „Tweet z kosmosu” na Discovery Science już w piątek 30 czerwca o godz. 18.00. 

Każdy marzy o tym, aby spojrzeć tam, gdzie wzrok nie sięga. Nadarza się taka okazja. Budowa Teleskopu Webba otworzy przed nami kolejne granice, które jeszcze nie tak dawno były nie do pokonania. Z czego składa się Ziemia? Czy wśród milionów istniejących planet jesteśmy faktycznie tą jedyną zamieszkałą? Każdego dnia, krok po kroku, naukowcy przybliżają się do przełomu, który może przynieść rewolucję w astronomii. Program „Super Teleskop Webba”, 30 czerwca o godzinie 23.00, przedstawi fascynującą historię etapów rozwoju przestrzeni kosmicznej oraz opowie o kulisach powstawania i możliwościach tego najnowocześniejszego w dziejach instrumentu astronomicznego.

***

Dzień Asteroid to międzynarodowa kampania zainaugurowana 30 czerwca 2015 roku, z okazji 107. rocznicy katastrofy tunguskiej. Wydarzenie rozpowszechnia wiedzę na temat asteroid i zagrożeń z nimi związanych. Kanał Discovery Science po raz trzeci został partnerem akcji, współpracując z Asteroid Day Foundation, założonej przez Briana Maya – astrofizyka i gitarzystę legendarnej grupy Queen, a także Europejską Agencją Kosmiczną. Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z asteroidami oraz działań, jakie ludzkość może podjąć w celu uchronienia się od potencjalnych skutków tych wydarzeń. Do inicjatywy przyłączyło się wielu wybitnych naukowców, astronautów i ludzi mediów, jak chociażby Martin Rees, brytyjski Królewski Astronom i kosmolog, czy Richard Dawkins, brytyjski zoolog, etnolog, ewolucjonista i publicysta. Pierwszy Dzień Asteroid odbył się 30 czerwca 2015 roku. Od początku istnienia projekt jest wspierany również przez Discovery Science.

Dzień Asteroid na Discovery Science. Credit: Discovery Communications, LLC
Słowa kluczowe (tagi):