Jesteś tutaj

szympans zasłaniający usta
25.01.2024

Przeziębione szympansy

Ugandyjska grupa szympansów, zamieszkująca Park Narodowy Kibale, nie jest pod stałą obserwacją badaczy, ale kiedy nagle większa część z nich zaczęła chorować, a niektóre umarły, przyciągnęło to uwagę opiekunów parku, weterynarzy, a także epidemiologów. Obserwacja objawów wzbudziła obawy, że może chodzić o zakażenie wirusem Eboli. Sekcja zwłok jednej z szympansic wykazała, że zmarła na ciężkie zapalenie płuc.

Dopiero kilka miesięcy później dr Tony Goldberg z University of Wisconsin-...

Mikroskopowy obraz wirusów użytych w badaniu.
12.03.2023

Zaraźliwe wirusy z wiecznej zmarzliny

Wieczna zmarzlina to gleba w takim obszarze skorupy ziemskiej, w której stale od dawna utrzymuje się temperatura poniżej zera. Jest pozostałością po okresie zlodowacenia. Od tego czasu – co w ekstremalnych przypadkach oznacza nawet 2,6 miliona lat, a zwykle przynajmniej kilkanaście tysięcy lat – gleba od pewnego poziomu poniżej powierzchni nie rozmarza nawet w najcieplejszych letnich miesiącach. Wieczna zmarzlina znajduje się zwykle od kilku do kilkuset metrów pod aktualną powierzchnią....

otwarty laptop leży na trawie
11.08.2022

Dzień Bezpiecznego Komputera

Atakiem hakerskim nazywa się celowe włamanie zabezpieczeń indywidualnego użytkownika lub danej firmy, który ma na calu pozyskanie danych, uszkodzenie sprzętu lub też wgranie wirusa. Do najczęściej występujących „włamów” jest wejście do kont użytkowników poprzez złamanie hasła bądź jego wyciek. Wówczas sprawca ma dostęp nie tylko do wielu prywatnych informacji, ale również wrażliwych danych.

Bywa, że treści te wypływają również z kont firm i przedsiębiorstw. Art. 107...

Strony