Kongres Stanów Zjednoczonych zobowiązał amerykańską agencję kosmiczną NASA do zbudowania do końca 2018 roku kosmicznego habitatu dla astronautów. Moduł mieszkalny ma w przyszłości służyć załogowy lotom kosmicznym odbywającym się poza ziemską orbitę

Budowa możliwego do powiększania modułu mieszkalnego ma jednocześnie stanowić jeden z etapów podróży na Marsa. NASA zgodnie z zaleceniami Kongresu zamierza przeznaczyć przynajmniej 55 mln dolarów na wyprodukowanie prototypu habitatu. Fundusze pochodzą z programu Advanced Exploration Systems, który jest częścią większego programu o nazwie Exploration Research and Development. Budżet ERD wynosi 350 mln dolarów.

Jeżeli ludzkość zamierza rozpocząć kolonizację Marsa w latach 30. XXI wieku, to kosmiczny habitat powinien zostać przetestowany w przestrzeni pomiędzy Ziemią a Księżycem dziesięć lat wcześniej, czyli w latach 20. XXI wieku.

Na obecnym etapie przygotowań do budowy habitatu NASA nie przedstawia jeszcze szczegółowych informacji na temat technicznych wymagań, jakie powinien spełniać. Projekt może równie dobrze upaść, jeśli okaże się, że funkcję „stacji przesiadkowej” oraz miejsca do badań mających na celu przygotowanie się do kolonizacji Marsa, przejmie powierzchnia Księżyca.

Jedną z decyzji, przed którymi stoi NASA, będzie wybranie firmy, która zbuduje moduł mieszkaniowy. W tym celu NASA rozpoczęła już rozmowy z takimi firmami, jak: Bigelow Aerospace, Boeing i Lockheed Martin. Warto dodać, że firma Bigelow Aerospace już opracowała prototyp rozbudowy modułu, który zostanie zainstalowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na początku 2016 roku. 

Opracowano na podstawie:
Congress Instructs NASA To Build A Deep Space Habitat For Astronauts Before the End Of 2018
Spending Bill To Accelerate NASA Habitation Module Work

 

Artystyczna wizja kosmicznego habitatu. Fot. Inspiration Mars
Słowa kluczowe (tagi):