Jesteś tutaj

NASA szykuje start czterech kosmicznych obserwatoriów w ramach misji Magnetospheric Multiscale Mission (MMS). Będą badać proces rekoneksji magnetycznej w ziemskiej magnetosferze, czyli szybkich zmian układu linii pola magnetycznego, w trakcie których łączą się one i rozłączają. MMS będzie pierwszą misją skierowaną do badania tego procesu w ziemskiej magnetosferze. Start misji MMS zaplanowano na 13 marca 2015 roku.

Słońce stale emituje strumień naładowanych cząstek, czyli wiatr słoneczny. Podczas rozbłysków wyrzuca jednak większe ilości cząstek; należą do nich protony o energiach do 1 GeV oraz elektrony o kilka rzędów wielkości mniejszej energii. W pobliżu Ziemi tory lotu tych cząstek są w większości odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. Schwytane przez ziemską magnetosferę cząstki poruszają się po torze o kształcie helisy wzdłuż linii pola magnetycznego łączących obydwa ziemskiebieguny magnetyczne, powodując wzbudzenia atomów w obszarze polarnym, a skutkiem tego świecenie zorzowe. Zjawisko wyrzucania ze Słońca w przestrzeń kosmiczną, w tym w stronę Ziemi, naładowanych cząstek może stanowić zagrożenie dla satelitów i sprzętu znajdującego się w górnych warstwach atmosfery i na orbitach okołoziemskich. 

To właśnie dlatego uruchomiona zostaje nowa misja NASA. MMS to cztery satelity, które po wyprowadzeniu na orbitę okołoziemską, będą badać proces tzw. rekoneksji magnetycznej, czyli szybkich zmian układu linii pola magnetycznego, w trakcie których łączą się one i rozłączają. MMS będzie pierwszą misją skierowaną do badania tego procesu w ziemskiej magnetosferze. 

Zbadanie rekoneksji magnetycznej w naturalnym laboratorium, jakim jest magnetosfera wokół naszej planety, umożliwi naukowcom lepsze zrozumienie podobnych procesów zachodzących w atmosferze Słońca, w okolicach czarnych dziur, w pobliżu gwiazd neutronowych czy na granicy pomiędzy Układem Słonecznym, a przestrzenią międzygwiazdową. Rekoneksja magnetyczna jest także procesem zachodzących w wielu zjawiskach odpowiedzialnych za stan kosmicznej pogody.

Start misji MMS ma nastąpić 13 marca 2015 r. o godzinie 2.44 czasu uniwersalnego. Do wyniesienia czterech obserwatoriów na orbitę zostanie użyta rakieta Atlas V. Faza właściwych obserwacji naukowych ma się rozpocząć we wrześniu 2015 roku.

 

Opracowano na podstawie artykułu pt. NASA Satellite Quartet Aims to Crack Magnetic Mystery Near Earth opublikowanego w serwisie Space.com oraz Przygotowania do startu misji MMS do badania rekoneksji magnetycznej opuublikowanego w "Urania. Postępy astronomii".

Foto: NASA
Zjawiska w magnetosferze Ziemi / Fot. NASA
Słowa kluczowe (tagi):
,