Jesteś tutaj

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz piąty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Dzień jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. 

Katowicki IPN włączył się w organizację tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości odbędą się 27 lutego w Kościele Mariackim w Katowicach, rozpoczną się o godz. 11.30 koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Po koncercie zostanie odprawiona msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, po czym nastąpi apel poległych. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, kombatanci oraz uczniowie szkół średnich. Wieczorem o godz. 18.00 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach odbędzie się premierowy pokaz płyty DVD „Podziemna Armia Powraca”. Po zakończeniu pokazu odbędzie się koncert w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika. Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Stowarzyszenia Pokolenie. 

1 marca 2015 odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Częstochowie, o godz. 17.30, w kościele p.w. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie zostanie odprawiona msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Później uczestnicy uroczystości wezmą udział w apelu poległych. Tego samego dnia o godz. 16.30 w kinie Światowid w Katowicach odbędzie się muzyczno-poetycko-filmowy wieczór poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych. W programie wystąpienie Tomasza Goneta na temat Żołnierzy Wyklętych oraz emisja filmów: „Ci co przeżyli” w reż. Marii Dłużewskiej, „Sny stracone, sny odzyskane” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.

1 marca, o godzinie 11:00 z Placu Zamkowego w Warszawie już po raz trzeci wyruszy rowerowa „Masa Krytyczna” pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy do wspólnego przejazdu pod Pomnik Męczenników Terroru Komunistycznego na warszawskim Służewiu. Prawie 20-kilometrowa trasa, obejmować będzie miejsca związane z tragiczną historią bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego. Ponadto w warszawskim klubie Palladium o godz. 19:30 odbędzie się wielki koncert „Panny Wyklęte”. Zagrają i zaśpiewają Dariusz Malejonek, zespoł Maleo Reggae Rockers oraz świetne polskie wokalistki m.in. Kasia Kowalska, Halina Mlynkova i Marika. Utwory wykonywane w czasie koncertu powstały w oparciu o powojenne losy kobiet "Wyklętych" – bojowniczek powojennego podziemia niepodległościowego. Bezpłatne wejściówki można pobrać ze Strefy Edukacyjnej IPN na Facebooku. Liczba zaproszeń jest ograniczona.

Więcej informacji o ogólnopolskich obchodach można znaleźć na stronie: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Słowa kluczowe (tagi):