Jesteś tutaj

Czerwiec 2019 roku był najgorętszym czerwcem w historii pomiarów. Nie tylko w Polsce, ale też globalnie temperatura była nieporównywalnie wyższa niż nawet w ostatnich, bardzo gorących latach. Był to też drugi kolejny miesiąc, w którym odnotowano najniższy w historii poziom pokrywy lodowej na Antarktyce.

Każdemu, kto narzekał na historyczne upały w zeszłym miesiącu, dziś możemy już potwierdzić – nie przesadził. Jak podaje National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA, amerykańska agencja rządowa zajmująca się prognozą pogody), tegoroczne lato rozpoczęło się historycznie – średnią temperaturą wyższą o 0,95 st. Celsjusza niż historyczna średnia. Był to tym samym najgorętszy czerwiec odkąd, 140 lat temu, rozpoczęto globalne pomiary. Tendencja jest wyraźna – z dziesięciu najgorętszych czerwców, osiem to lata ostatniego dziesięciolecia, od 2010 roku.

W Polsce anomalia była widoczna jeszcze wyraźniej. W Katowicach, gdzie w klimatyzowanych pomieszczeniach swoją siedzibę ma Przystanek Nauka, a szczegółowe pomiary wykonuje się od 1951 roku, odnotowano niemal rekordową temperaturę – 34 stopnie (wyższa, 34,6 st. notowana była w roku 2000). W aż 9 z czerwcowych dni temperatura maksymalna przekroczyła 30 stopni (dotąd rekordowy był rok 2010 – 4 dni), a praktycznie przez cały miesiąc (28 dni) sięgała 25 stopni. Poziom anomalii najlepiej widać na podstawie średniej temperatury dobowej. O ile dotąd średnia historyczna wynosiła 16,6 st., a w rekordowym roku 1964 wyniosła 19,1, to czerwiec 2019 roku przyniósł nam średnią dobową na poziomie 22 stopni! Podobne rekordy zapisywano w całej Europie.

Wysokie średnie temperatury globalnie widać przez cały 2019 rok, który w pierwszym półroczu jest drugim najcieplejszym rokiem, nie wiele różniąc się od najgorętszego roku 2016. Być może dlatego to jest czwarty kolejny rok, w którym wielkość pokrywy lodowej w Antarktyce (Antarktydzie i przylegającym do niej Oceanie Południowym) jest poniżej średniej liczonej na podstawie ostatnich 41 lat. Jest to przy tym drugi kolejny rok, w którym pokrywa jest najniższa w historii badań.

Co to wszystko oznacza? Kiedy mamy do czynienia z lokalnymi anomaliami pogodowymi, jak na przykład bardzo gorący czerwiec, to na tej tylko podstawie nie możemy jeszcze mówić o zmianie klimatu. Jednak kiedy zmiany widoczne są także w długoterminowej perspektywie – a dziesięciolecie jest już taką perspektywą.

 

Źródła:

National Oceanic and Atmospheric Administration: June 2019 was hottest on record for the globe

LiveScience: Last Month Was the Hottest June on Earth Ever Recorded

Pogoda i Klimat - Meteomodel.pl

Źródło: domena publiczna
Źródło: NOAA
 Źródło: NASA