Jesteś tutaj

31 czerwca (2018) Marsa i Ziemię będzie oddzielało jedynie 58 milionów kilometrów. W związku z tym przez najbliższych sześć tygodni Czerwona Planeta będzie na naszym niebie jaśniejszy niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 15 lat. 

Do końca czerwca i przez co najmniej połowę lipca, jeśli nocnego nieba nie przykryją chmury, bez trudu każdemu uda się gołym okiem zobaczyć planetę Mars. Będzie to możliwe, ponieważ nasza planeta i nasz nieodległy sąsiad, będą w najbliższej odległości od siebie od 2003 roku, kiedy to minęły się z odległości około 56 milionów kilometrów.

Teoretycznie, obie planety mogą być jeszcze bliżej – 54,6 miliona kilometrów, ale takiej odległości nigdy jeszcze nie udało się zarejestrować. Dystans sprzed 15 lat jest rekordowo krótki, teraz będziemy doświadczać drugiego wyniku z kolei.

Mars i Ziemia krążą wokół Słońca, poruszając się w tym samym kierunku, ale ponieważ marsjański rok (okres pełnego obrotu wokół Słońca) jest znacznie dłuższy niż ziemski, to planety nieustannie znajdują się w różnych odległościach. Średnio, znajdują się od siebie o około 225 milionów kilometrów. Jeśli znajdą się po przeciwnych stronach Słońca i równocześnie w najdalszych punktach swoich orbit, to może je dzielić nawet 401 milionów kilometrów, czyli prawie 7 razy dalej niż obecnie.

Planety są najbliższej siebie w momencie, kiedy Ziemia znajduje się dokładnie pomiędzy Słońcem a Marsem. Zdarza się to mniej więcej co 26 miesięcy. Jest to też krótka bramka czasowa, w której powinny mieścić się planowane loty kosmiczne w stronę naszego planetarnego sąsiada.

Pierwsze obliczenia odległości obu planet zawdzięczamy Giovanniemu Cassiniemu. W 1672 roku włoski astronom wysłał swojego współpracownika, Jeana Richera, do Gujany Francuskiej, żeby wykonywał równocześnie te same pomiary metodą triangulacyjną, wykorzystującą posiadane dane – odległość dwóch punktów na Ziemi i kąta obserwacji. Ustalone przez Cassiniego odległości zweryfikowano współcześnie i okazało się, że astronom pomylił się o jedynie 7 procent.

 

Opracowano na postawie artykułów:

Mars Is About to Come Closer to Earth Than It Has in The Past 15 Years opublikowany na portalu Sciencealert.com

How Far Away is Mars? opublikowany na portalu Space.com

Mars. Źródło: NASA
Źródło: NASA
Słowa kluczowe (tagi):