Pierwsza wspólna misja NASA i SpaceX to nie tylko kosmiczne technologie zastosowane w budowie rakiety Falcon 9 czy kapsuły Dragon, to także niesztampowa realizacja myśli dizajnerskiej. Nowoczesną, a nawet rodem z filmów science fitcion ideę widzimy w projekcie skafandrów kosmicznych. 

Każdy, kto cokolwiek czytał o Elonie Musku i śledził jego karierę, wie, że w jego misjach, we wszystkim, co robi, ważny jest każdy szczegół, nawet najdrobniejszy. Skafander kosmiczny ma być zatem nie tylko funkcjonalny, bezpieczny, ergonomiczny, lekki, wygodny i... tani. Musi być również ładny. I takie są skafandry astronautów, Douglasa Hurleya i Roberta Behnkena, którzy w środę 27 maja podjęli pierwszą próbę startu w rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX (start został wstrzymany z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, kolejny start zaplanowano na sobotę 30 maja).

Autorem projektu skafandrów dla astronautów jest José Fernandez, legenda wśród projektantów kostiumów filmowych. Jego realizacje można oglądać w takich filmach, jak Iron Man, Wolverine, Kapitan Ameryka: wojna bohaterów, Batman vs Superman, Hellboy.

Jednoczęściowe białe skafandry, smukłe, lekkie, wygodne, zapewniające łączność, a jednocześnie spełniające wszelkie normy, w tym zapewniające ochronę przed potencjalnym obniżeniem ciśnienia. Ochrona przed obniżeniem ciśnienia jest podobna do skafandra ACES (Advanced Crew Escape Suit słynnego pomarańczowego skafandra NASA, używanego do aktywności wewnątrzpojazdowej), który miał awaryjny system oddychania i zdolność do pełnego zwiększenia ciśnienia, jeśli kabina nagle utraci tlen. Elon Musk zapewnia, że jego skafandry pozytywnie przeszły testy w komorach próżniowych. Skafandry nie są jednak przeznaczone do spacerów kosmicznych. W tym celu astronauci będą nadal korzystać ze skafandrów zewnętrznych, pochodzących jeszcze z ery wahadłowców, tzw. Extravehicular Mobility Unit (EMU). To samodzielny, antropomorficzny system, który zapewnia ochronę środowiskową, mobilność, podtrzymywanie życia i komunikację dla astronautów. Został zaprojektowany do pracy w mikrograwitacji w pełnej próżni, zapewnia jednocześnie ochronę przed promieniowaniem.

Rękawice skafandrów SpaceX dostosowane zostały do obsługi dużych paneli komputerowych zaprojektowanych jako ekrany dotykowe, których astronauci będą używać do monitorowania systemów Dragon i nawigowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wśród innych ciekawostek technicznych należy wymienić jeszcze jeden punkt połączenia – na udzie skafandra, który łączy systemy podtrzymywania życia, w tym zasilania powietrzem i energią. Ostatnim elementem stroju są wydrukowane w technologii 3D hełmy zaopatrzone są w systemy łączności i wizji.  

Opracowano na podstawie:
How SpaceX's sleek spacesuit changes astronaut fashion from the space shuttle era

Astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley w kosmicznych skafandrach SpaceX | Image credit: SpaceX
Słowa kluczowe (tagi):