Jesteś tutaj

16 listopada 1922 roku przyszedł na świat José Saramago, jeden z najciekawszych pisarzy w literaturze portugalskiej. Za wybitną twórczość, której odzwierciedlenie znajduje się m.in. w powieści „Miasto ślepców”, w 1998 roku twórca otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.

Sam o sobie mówił, że jest zapalonym pisarzem i osobą dążącą do ujawnienia wszystkich ukrytych drobiazgów, ale jego pasją było nie tylko pisarstwo, lecz także dążenie do prawdy – odkrywanie jej i rozpowszechnianie.

Urodził się 16 listopada 1922 roku w Portugalii. Pochodził ze skromnej rodziny rolniczej. Jego rodzice finansowali jego edukację w lizbońskim technikum. Kiedy jednak w rodzinie pojawiły się problemy finansowe, młody José najął się jako ślusarz. Nauki nigdy jednak nie porzucił – czytał, dokształcał się i pisał. W 1947 roku opublikował swoją pierwszą książkę pt. „Ziemia grzechu”. Miał wówczas 25 lat.

Po długim okresie milczenia autor opublikował tomiki wierszy „Prawdopodobnie radość” (1966) oraz „Rok” (1993). Te publikacje przyniosły pisarzowi sukces i rozgłos w świecie pisarskim. To pomogło mu osiągnąć cel, do którego dążył – rozpoczął pracę jako dziennikarz. Pracował na stanowisku zastępcy redaktora w dzienniku Diário de Notícias. Później przeniósł się do Diário de Lisboa, gdzie również otrzymał posadę zastępcy redaktora naczelnego, co więcej, został komentatorem życia politycznego.

Decyzję o całkowitym poświęceniu się pisarstwu Saramago podjął dopiero po wydaniu „Rewolucji goździków” w kwietniu 1974 roku. W latach 80. Był już znanym na całym świecie pisarzem. Uznanie czytelników zyskał przede wszystkim dzięki Kamiennej tratwie, Ewangelii według Jezusa Chrystusa i Miastu ślepców.

José Saramago zmarł na białaczkę w czerwcu 2010 roku. Miał 87 lat.

 

Tekst sporządzono na podstawie:
https://pieknoumyslu.com/jose-saramago-biografia-laureata-literackiej-nagrody-nobla/.

Słowa kluczowe (tagi):