Jesteś tutaj

Klub Myśli Ekologicznej zaprasza na 72. spotkanie, którego gościem będzie prof. dr hab. Tadeusz Sławek – poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, samorządowiec, były Rektor Uniwersytetu Śląskiego, jedna z najbardziej rozpoznawalnych, barwnych i wszechstronnych postaci, związanych ze Śląskiem.

Prof. dr hab. Tadeusz Sławek to wybitny filolog, autorytet w zakresie teorii i historii literatury, komparatystyki literackiej oraz pogranicza literatury, kultury i filozofii, poeta, prozaik, eseista, tłumacz poezji angielskiej i amerykańskiej. Jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce, błyskotliwy umysł, znakomity organizator badań naukowych i życia akademickiego, całkowicie oddany służbie Drugiemu. W sposób charakterystyczny dla wielkich osobowości świata nauki i sztuki łączy funkcje Uczonego i Nauczyciela – Mistrza dla młodszych Kolegów. Ma imponujący dorobek, który stanowi od lat źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń teoretyków literatury i kultury. Obejmuje on zarówno dokonania naukowe, jak i twórczość artystyczną, zawarty jest w kilkudziesięciu książkach autorskich wydanych w kraju i za granicą, publikacjach zbiorowych, tłumaczeniach, artykułach, esejach i opiniach a także na płytach.

Rozmowa będzie obracała się wokół najnowszej książki pt. „Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie”, w której prof. Sławek zwraca uwagę na liczne pułapki, w które wpadli ludzie podczas pogoni za wygodą i pozornym szczęściem.

Spotkanie odbędzie się 26 października 2021 r. w formie stacjonarnej pod adresem:
Fabryka Pełna Życia
ul. Kościuszki 3
Dąbrowa Górnicza


Spotkanie poprowadzą prof. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Ryszard Kulik z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.

Organizatorami spotkania są Klub Myśli Ekologicznej, Metropolia GZM i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Patronat medialny nad cyklem spotkań objęli:
"Gazeta Uniwersytecka UŚ" , miesięcznik "Dzikie Życie", miesięcznik "Aura", rocznik "Edukacja Etyczna" oraz kwartalnik "Ekologia".

Tadeusz Sławek
Słowa kluczowe (tagi):