Jesteś tutaj

26 stycznia obchodzony jest w Polsce Dzień Transplantacji. Upamiętnia on pierwszy udany polski przeszczep nerki. W 1966 roku transplantacji tego narządu ze zwłok dokonano w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie

Zespół tworzyli Jan Nielubowicz, Waldemar Olszewski, Wojciech Rowiński, Jerzy Szczerbań oraz Tadeusz Orłowski, a biorczynią była Danuta Milewska. Kilka miesięcy wcześniej podobną próbę podjęli Władysław Wrężlewicz i Wiktor Bross z Wrocławia. Natomiast w tym samym 1966 roku prof. Bross dokonał pierwszego udanego przeszczepu nerki od żywego dawcy. W historii polskiej transplantologii niezwykle ważna data to 5 listopada 1985 roku, kiedy zabrzański zespół pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi przeszczepił serce Józefowi Krawczykowi.  

Celem Dnia Transplantacji jest przede wszystkim promowanie przeszczepów od zmarłych. Warto w tym miejscu wyjaśnić kwestię prawną pobierania tkanek i narządów od osób nieżyjących. Według polskiego prawa (ustawa z 1 lipca 2005 roku) lekarze mogą pobrać od zmarłego komórki, tkanki i narządy, a zgoda rodziny nie jest wymagana, chyba że zmarły wcześniej zastrzegł sobie, że nie chce, aby jego narządy były wykorzystywane do transplantacji. Lekarze rozmawiają zatem z rodzinami zmarłych, aby dowiedzieć się, jaka była jego wola. Jeśli ktoś nie życzy sobie takiej ingerencji, powinien zgłosić to w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów prowadzonym przez Poltransplant (formularz). Lekarze przypominają, że transplantacja jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia, a czasem – jedyną szansą na uratowanie życia, dlatego na wspomnianej stronie można znaleźć również oświadczenie woli „Przeszczep Darem Życia”.

Według orientacyjnych danych Poltransplantu w roku 2015 dokonano w sumie 1432 przeszczepów od osób zmarłych (w tym m.in. 959 przeszczepów nerek, 310 przeszczepów wątroby oraz 98 przeszczepów serca). Jednak z końcem poprzedniego roku na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie znajdowały się wciąż 1584 osoby. Szczegółowe dane dostępne są na stronie Poltransplantu

Analogiczną inicjatywą, tyle że o zasięgu ogólnoświatowym, jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji (ang. World Day for Organ Donation and Transplantation, WDODT), od 2005 roku obchodzony 26 października. Oficjalne uroczystości organizowane są w różnych miastach świata – za pierwszym razem w Genewie, w roku 2015 – w Seulu.

 

Foto: pixabay.com