Jesteś tutaj

Przez cztery dni, od 18 do 21 kwietnia 2016 roku, na Uniwersytecie Śląskim będzie prowadzona akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego lub komórek macierzystych. Organizatorem akcji na UŚ jest Samorząd Studencki naszej uczelni

Rejestracja będzie prowadzona w pięciu lokalizacjach, a jej plan przedstawia się następująco: 

  • 18 kwietnia – Wydział Prawa i Administracji UŚ (Katowice, ul. Bankowa 11b), godz. 10.00–14.00
  • 19 kwietnia – Wydział Nauk Społecznych UŚ (Katowice, ul. Bankowa 11), godz. 9.00–15.00
  • 20 kwietnia – Wydział Nauk o Ziemi UŚ (Sosnowiec, ul. Będzińska 60), godz. 10.00–14.00 oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (Katowice, ul. Bankowa 11a), godz. 11.00–15.00
  • 21 kwietnia – Wydział Pedagogiki i Psychologii UŚ (Katowice, ul. Grażyńskiego 53), godz. 9.00–13.00

 

Dawcą może zostać każdy pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg, bez dużej nadwagi.

Rejestracja na potencjalnego dawcę przebiega w trzech etapach: 1) przeprowadzenie wstępnego wywiadu medycznego, 2) pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka, 3) wypełnienie formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi (dlatego konieczne jest zabranie ze sobą dokumentu z numerem PESEL).

Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi dawcy przechowywane będą w bazie potencjalnych dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepu szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak dawca znajdujący się bazie – dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego dawcy. 

Metody pobrania to: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, czyli tzw. afereza (metoda stosowana w 80% przypadków), albo pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków).

PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!

Tak niewiele potrzeba, by uratować komuś życie!

 

Więcej informacji dostępnych jest stronie fundacji DKMS Polska.

 

Dzień Dawców Szpiku na Uczelni