Jesteś tutaj

Komitet Noblowski ogłosił laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za rok 2020. Wspólną nagrodę otrzymali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C.

Tegoroczna Nagroda Nobla jest przyznawana trzem naukowcom, którzy wnieśli decydujący wkład w odkrycie i walkę z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, a więc głównyą przyczyną marskości i raka wątroby u ludzi na całym świecie.

Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice dokonali przełomowych odkryć, które doprowadziły do identyfikacji nie znanego wcześniej wirusa zapalenia wątroby typu C. Przed ich pracą odkrycie wirusów zapalenia wątroby typu A i B było krytycznym krokiem naprzód, ale większość przypadków zapalenia wątroby przenoszonego przez krew pozostawała niewyjaśniona. Odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C ujawniło przyczynę pozostałych przypadków przewlekłego zapalenia wątroby i umożliwiło badanie krwi i nowe leki, które uratowały miliony istnień ludzkich.

Źródło: https://www.nobelprize.org/prizes