Jesteś tutaj

Naukowcy sugerują, że włosy siwieją, ponieważ komórki produkujące pigment zatrzymują się w mieszku włosowym.

Siwe włosy są nieuniknioną częścią starzenia się. Szanse na siwienie włosów rosną od 10% do 20% co dekadę po 30 roku życia. Według Melissy Harris, profesor biologii na University of Alabama w Birmingham, w wieku od 61 do 65 lat 91% ludzi będzie wykazywać pewien poziom siwienia włosów. Ale dlaczego włosy siwieją?

Kolor włosów, skóry i oczu jest w dużej mierze wynikiem pigmentów zwanych melaninami. Według National Library of Medicine we włosach występują dwa rodzaje melaniny: eumelanina, która występuje we włosach czarnych, brązowych i blond oraz feomelanina, która występuje we włosach rudych.

Według badaczy z University of Alabama w Birmingham melanina we włosach jest wytwarzana przez komórki zwane melanocytami, które wstrzykują pigment do łodygi każdego włosa w miarę jego wzrostu. Komórki te znajdują się u podstawy mieszków włosowych, struktur w skórze, które powodują wzrost włosów. Wraz z wiekiem liczba melanocytów zmniejsza się, a mniejsza ilość melaniny powoduje siwienie włosów.

Melanocyty są generowane przez niewielką liczbę komórek macierzystych melanocytów w mieszku włosowym. Naukowcy z New York University Grossman School of Medicine i NYU Langone Health sądzą, że grupa tych komórek mnoży się w sposób ciągły, a niektóre z komórek czasami migrują w dół mieszków włosowych, aby dotrzeć do melanocytów. Nowe badania zostały opisane w 2023 roku w czasopiśmie "Nature". Nieoczekiwanie wykazały, że komórki te faktycznie migrują w górę i w dół mieszków włosowych. Gdy komórki się starzeją, zatrzymują migrację, co skutkuje mniejszą liczbą melanocytów i siwieniem włosów. Artykuł w "Nature" wskazuje, że podczas aktywnej fazy wzrostu włosów u myszy komórki macierzyste melanocytów przesuwały się w kierunku podstawy mieszków włosowych, aby dojrzeć do melanocytów. Co zaskakujące, później, podczas wzrostu włosów, melanocyty migrowały z powrotem do swojej pierwotnej niszy w mieszku włosowym, gdzie odwracały proces dojrzewania, by ponownie stać się komórkami macierzystymi. U myszy komórki mogły wykonywać ten cykl migracji przez co najmniej dwa lata. 

Naukowcy dowiedli, że w miarę starzenia się rosnąca liczba komórek przestaje migrować. Zamiast tego zostają w mieszku włosowym i traci zdolność do dojrzewania do melanocytów lub ciągłej proliferacji komórek macierzystych. Dotąd naukowcy uważali, że siwe włosy są wynikiem zmniejszania się liczby komórek macierzystych melanocytów. Obecnie nie są znane żadne inne komórki macierzyste, które zachowują się w ten sposób. To odkrycie może być pomocne w leczeniu czerniaka, niebezpiecznego nowotworu złośliwego skóry lub błon śluzowych, wywodzącego się z melanocytów.

Opracowano na podstawie: Why does hair turn gray?

Starsza kobieta o siwych włosach podnosi włosy do góry
Słowa kluczowe (tagi):