Badacze z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opracowali kolejne rozwiązanie dla przemysłu elektronicznego, które zostało objęte ochroną patentową.

Naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opracowali nowy sposób otrzymywania materiału ceramicznego na bazie ceramiki PZT, który może być z powodzeniem wykorzystywany do budowy różnych elementów w mikroelektronice i mikromechatronice. Zaproponowany proces technologiczny pozwala otrzymywać piezoceramikę z dodatkiem wolframu, manganu, antymonu i niklu o bardzo dobrych właściwościach elektrofizycznych. Jest również mniej kosztowny od klasycznej metody otrzymywania ceramiki na bazie PZT. Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową. Jego autorami są: dr hab. Dariusz Bochenek, prof. UŚ, dr Przemysław Niemiec, dr hab. Małgorzata Adamczyk-Habrajska, prof. UŚ oraz dr hab. Beata Wodecka-Duś, prof. UŚ.

Źródło: https://us.edu.pl/kolejne-opatentowane-rozwiazanie-dla-przemyslu-elektronicznego/

dron