zaćmienie Słońca
Nocne niebo w 2022
Czas Wenus (od połowy lutego do połowy marca)
Najjaśniejsza ze wszystkich planet zdominuje poranne niebo tuż przed wschodem Słońca. Nawet przy średniej widoczności Wenus wyraźnie odróżnia się od pozostałych obiektów na niebie, widoczna na wschodzie, niewysoko nad horyzontem. Najmocniejszy blask zaobserwujemy 13. lutego. Jeżeli będziemy mieli wtedy niewielki teleskop albo chociaż stabilnie trzymaną lornetkę, to zobaczymy, że planeta przypomina wtedy mniejszy...
Obrączkowe zaćmienie Słońca… i chmury
Obserwatorzy nieba mieli nad ranem 21 czerwca 2020 roku okazję obserwować obrączkowe zaćmienie Słońca. Najpełniej było ono widoczne w pasie od Afryki środkowej (rozpoczęło się o 5:56 czasu lokalnego, zaledwie kilka minut po wschodzie, w Demokratycznej Republice Konga), przez południową część Półwyspu Arabskiego, a następnie północne Indie i południowe Chiny. Częściowo widoczne zaćmienie było dostępne dla szerszej publiczności Azji i Afryki, a w niewielkim zakresie także Europy.
...
Wielkie amerykańskie zaćmienie Słońca
21 sierpnia dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca, które będzie widoczne wyłącznie z terenu Stanów Zjednoczonych, od Atlantyku do Pacyfiku. Całkowite zaćmienie jest wbrew pozorom dość częstym zjawiskiem. Gdzieś na Ziemi zdarza się niemal co rok, a bywa że częściej. 9 marca 2016 r. można je było obserwować w Indonezji, 20 marca 2015 r. – z Wysp Owczych.
Wyjątkowość tegorocznego zjawiska opiera się więc przede wszystkim na jego specyficznym...