Jesteś tutaj

Submitted by TP on wt., 03/09/2021 - 22:39, last updated on wt., 03/09/2021 - 22:39
dr Katarzyna Hilszczańska, w tle na ścianie wiszą trzy obrazy
20.01.2022

Nauka czyni malarstwo bardziej ekologicznym

– Chciałabym przekonać środowisko artystów do tego, że możemy tworzyć ekologicznie, wykorzystywać materiały, które nie zawierają metali ciężkich – przyznaje badaczka. Zajmuje się ona tworzeniem barwników roślinnych, z których następnie maluje obrazy na papierze chińskim naklejonym na płótno. Powstające dzieła inspirowane są pobliskim krajobrazem.

„Król papieru”

W 2013 roku dr Katarzyna Hilszczańska wyjechała na miesięczną rezydencję artystyczną do Chin, gdzie poznała prof....

Robert Henri, Gertrude Vanderbilt Whitney, 1916 | fot. domena publiczna / Google Art. Project
24.06.2021

Świat sztuki Nowego Jorku na przełomie XIX i XX wieku

Kiedy pada pytanie o czołowe postaci amerykańskiej kultury, zwykle pojawiają się nazwiska przedstawicieli ekspresjonizmu abstrakcyjnego: Marka Rothko, Paula Jacksona Pollocka czy reprezentanta pop-artu Andy’ego Warhola. Popularne skojarzenia zwykle nie sięgają głębiej niż do połowy XX wieku, a wiedzę o twórcach XIX-wiecznych ma tylko wąskie grono specjalistów. Można by więc wysnuć wniosek, że na przełomie XIX i XX wieku, a więc w okresie, kiedy Europa tętni życiem, a belle époque ...

Pomnik Leonardo da Vinci na Piazza della Scala w Mediolanie
08.04.2021

Rocznica urodzin Leonarda da Vinci

Leonardo di ser Piero da Vinci urodził się 15 kwietnia 1452 roku we włoskim Anchiano. Na kartach historii Leonardo zapisał się głównie jako człowiek o wybitnej inteligencji i wszechstronnych zainteresowaniach. Mało kto jednak wie, że ten sam Leonardo był przystojnym wegetarianinem kochającym zwierzęta, lubującym się w „jaskrawych” i niestandardowych strojach, którego ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu było przeprowadzanie eksperymentów technicznych.

Nie zachował się żaden...

Strony