Jesteś tutaj

Submitted by TP on wt., 03/09/2021 - 22:39, last updated on wt., 03/09/2021 - 22:39
Przykład kreślenia zespołu znaków ki przez Jacka Malczewskiego | fot. Olivia Rybak-Karkosz
26.11.2024

Badania rodzinnych podobieństw grafizmów

Celem projektu realizowanego przez badaczkę z UŚ było potwierdzenie zasadności prowadzenia badań dotyczących rodzinnych podobieństw grafizmów.

– To jeden z problemów identyfikacyjnych, na który natrafiają biegli w badaniach pisma ręcznego – mówi naukowczyni. – Może on prowadzić do różnych błędów i stwierdzenia, że autorem danego podpisu jest nie ta osoba, która rzeczywiście mogła go wykonać.

Rodzinnymi podobieństwami grafizmów w piśmie ręcznym zajmował się śp. prof. Tadeusz...

dr Katarzyna Hilszczańska, w tle na ścianie wiszą trzy obrazy
20.01.2022

Nauka czyni malarstwo bardziej ekologicznym

– Chciałabym przekonać środowisko artystów do tego, że możemy tworzyć ekologicznie, wykorzystywać materiały, które nie zawierają metali ciężkich – przyznaje badaczka. Zajmuje się ona tworzeniem barwników roślinnych, z których następnie maluje obrazy na papierze chińskim naklejonym na płótno. Powstające dzieła inspirowane są pobliskim krajobrazem.

„Król papieru”

W 2013 roku dr Katarzyna Hilszczańska wyjechała na miesięczną rezydencję artystyczną do Chin, gdzie poznała prof....

Robert Henri, Gertrude Vanderbilt Whitney, 1916 | fot. domena publiczna / Google Art. Project
24.06.2021

Świat sztuki Nowego Jorku na przełomie XIX i XX wieku

Kiedy pada pytanie o czołowe postaci amerykańskiej kultury, zwykle pojawiają się nazwiska przedstawicieli ekspresjonizmu abstrakcyjnego: Marka Rothko, Paula Jacksona Pollocka czy reprezentanta pop-artu Andy’ego Warhola. Popularne skojarzenia zwykle nie sięgają głębiej niż do połowy XX wieku, a wiedzę o twórcach XIX-wiecznych ma tylko wąskie grono specjalistów. Można by więc wysnuć wniosek, że na przełomie XIX i XX wieku, a więc w okresie, kiedy Europa tętni życiem, a belle époque ...

Strony