Jesteś tutaj

Kobieta odwrócona tyłem, na plecach niesie dziecko. Przed nią widać dużo roślinności
19.05.2023

Najpewniej Homo sapiens nie pochodzi z jednego miejsca

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Republiki Południowej Afryki i Kanady opublikowali w czasopiśmie Nature wnioski ze wspólnie przeprowadzonych badań. Na podstawie zebranych danych stwierdzili, że przodkowie dzisiejszych ludzi nie pochodzili z jednego miejsca, lecz wywodzili się z kilku różnych prehistorycznych populacji, żyjących na terenie Afryki około miliona lat temu. Zróżnicowanie genetyczne między nimi było stosunkowo niewielkie.

Antenaci człowieka rozumnego mogli pochodzić z...

kamienne narzędzia prezentowane na czarnym tle
26.02.2023

Czy australopitek umiał tworzyć narzędzia?

W przeszłości badacze wyobrażali sobie, że jedynymi istotami, które opanowały umiejętności tworzenia narzędzi byli przodkowie gatunku Homo sapiens. Pewne znalezisko w Kenii postawiło znak zapytania wobec tego przekonania. Na stanowisku Nyayanga paleontolodzy znaleźli zestaw narzędzi a w ich pobliżu – dwa zęby Parantropa, czyli australopiteka należącego do bocznej linii człowiekowatych, nie łączących się z rodzajem Homo. Badacze opublikowali informację o swoim znalezisku w czasopiśmie „...

czaszka australopiteka
30.06.2022

Nowe daty w sprawie australopiteka

Skamieniałe szczątki bardzo wczesnych przodków człowieka znalezionych w Afryce południowej są o milion lat starsze niż dotąd przypuszczano. To znaczy, że człowiekowaty australopitek gatunku Australopithecus africanus, żył już w tym samym czasie na terenach dzisiejszego RPA, co przedstawiciele innej inna gałęzi tego samego rodzaju, zamieszkujący Afrykę wschodnią, gdzie znaleziono słynną Lucy, najbardziej kompletny okaz Australopithecus afarensis.

W jaskiniach zespołu...

Strony