Jesteś tutaj

 W blogu będziemy informować o bierzących wydarzeniach związanych z działaniem ULKA. Przede wszystkim będziemy przekazywać informacje o badaniach z użyciem balonu, uzyskanych wynikach analiz i ciekawych odkryciach. 

 

Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery

Pierwszy lot balonem za nami

Balon o objętości 3 500 m3 uszyty został przez Lindstrand Technologies Ltd. w Wielkiej Brytanii. Jego udźwig wynosi 1200 kg. Na pokład oprócz pilota może zabrać 5 pasażerów. 30 marca odbył się pierwszy próbny lot balonem. Najpierw na położonym w lesie pod Kolbarkiem trawiastym boisku, balon został rozłożony (zajął połowę boiska). Następnie został wypełniony gorącym powietrzem, by po kolejnych minutach wznieść się w górę. Po półgodzinnym locie i osiągnięciu wysokości ok. 800 m balon wylądował w okolicy Wolbromia. Prezentuje się pięknie, co widać na zdjęciach. Doktorant Mirosław Szczyrba i magistrant Bartłomiej Nowak przetestowali terenową stację meteorologiczną oraz aparaturę do badań zanieczyszczeń powietrza. 

O autorze

Obrazek użytkownika mariola.jablonska_1025

ULKA

ULKA, czyli Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery, jest wspólnym przedsięwzięciem naukowców Uniwersytetu Ślaskiego różnych dyscyplin naukowych. Powstała dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Katowicach. Głównymi pomysłodawcami są pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz Instytutu Fizyki. ULKA służy badaniom zanieczyszczeń atmosfery. Składa się ze stacjonarnych laboratoriów usytuowanych na poszczególnych wydziałach oraz z pierwszego w Polsce napowietrznego mobilnego laboratorium umieszczonego w załogowym balonie na ogrzane powietrze. Kierownikiem ULKA jest Mariola Jabłońska z Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii Wydziału Nauk o Ziemi

Wpisy: 1

Najpopularniejsze wpisy autora

13.04.2017

Pierwszy lot balonem za nami

ULKA w blogu: Napowietrzne mobilne laboratorium