Należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) teleskop VLT wykonał pierwsze w historii zdjęcie młodej, podobnej do Słońca gwiazdy, wokół której krążą dwie duże egzoplanety. Układ znajduje się zaledwie 300 lat świetlnych od Ziemi.

Zdjęcia systemów wieloplanetarnych są niezwykle rzadkie – aż do teraz astronomom nie udało się zaobserwować w bezpośredni sposób jednocześnie więcej niż jednej planety okrążającej gwiazdę podobną do Słońca. Gwiazda otrzymała nazwę TYC 8998-760-1. Obserwacje pomogą astronomom w zrozumieniu, jak formowały się i ewoluowały planety w naszym Układzie Słonecznym.

Warto podkreślić, że teleskop VLT (Very Large Telescope) – najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym – był także pierwszym urządzeniem, któremu udało się uzyskać bezpośredni obraz planety pozasłonecznej (w 2004 roku). Sfotografował wówczas  plamkę światła wokół brązowego karła.

Dwa gazowe olbrzymy, które krążą wokół swojej gwiazdy w odległościach 160 i około 320 razy więcej niż wynosi dystans pomiędzy Ziemią a Słońcem. To oznacza, że planety znajdują się znacznie dalej od swojej macierzystej gwiazdy niż Jowisz czy Saturn, które również są gazowymi olbrzymami (Jowisz i Saturn znajdują się w odległości zaledwie 5 i 10 razy więcej niż wynosi dystans pomiędzy Ziemią a Słońcem). Zespół badawczy odkrył także, że dwie nowo odkryte egzoplanety są znacznie masywniejsze niż nasze olbrzymy gazowe. Wewnętrzna egzoplaneta ma masę 14 mas Jowisza, a zewnętrza – sześć mas Jowisza.

Gwiazda TYC 8998-760-1 należy do gwiazd bardzo młodych – ma zaledwie 17 milionów lat i znajduje się na niebie w konstelacji Muchy.

Uzyskanie zdjęć było możliwe dzięki wysokiej wydajności instrumentowi SPHERE w teleskopie VLT, pracującym na chilijskiej pustyni Atakama. SPHERE blokuje jasne światło gwiazdy przy pomocy tzw. koronografu, pozwalając na zobaczenie znacznie słabo świecących planet. O ile stare planety, takie jakie znajdują się w Układzie Słonecznym, są zbyt chłodne do odnalezienia tą techniką, młode planety są gorętsze i dlatego świecą jaśniej w zakresie podczerwonym.

Dalsze obserwacje tego układu – także przy pomocy budowanego przez ESO nowego teleskopu Extremely Large Telescope (ELT) – pozwolą astronomom na sprawdzenie czy planety te uformowały się w swojej obecnej lokalizacji, daleko od gwiazdy czy może uległy migracji z innego miejsca. ELT pomoże ponadto zbadać oddziaływania pomiędzy dwoma młodymi planetami.

Opracowano na podstawie materiałów prasowych ESO.

 

Zdjęcie uzyskane przez instrument SPHERE na należącym do ESO teleskopie VLT pokazuje gwiazdę TYC 8998-760-1 wraz z towarzyszącymi jej dwoma olbrzymimi egzoplanetami | fot. ESO/Bohn et al
Słowa kluczowe (tagi):