Jesteś tutaj

3,1415 to pierwsze cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie, w tym także na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Termin nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3,14. Kolejne cyfry liczby π to „15”, które w tym roku mają kolosalne znaczenie.

W 2021 r. Uniwersytet Śląski obchodzi XV Święto Liczby π.

Tegoroczna edycja odbędzie się w poniedziałek, 15 marca. W dzień poprzedzający imprezę, 14 marca organizatorzy zachęcają do wypoczynku i przygotowania się na wspólne świętowanie. W poniedziałek już od godz. 8.00 zapraszają na pierwsze aktywności.

Oficjalne rozpoczęcie zaplanowano o tradycyjnej już godzinie 9.42 (3π), wtedy rozpocznie się wykład inauguracyjny pt. „Wyrównywanie temperatur – przewodnictwo, promieniowanie i konwekcja”, który wygłosi dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ – laureat konkursu „Popularyzator Nauki 2020”.

Na program wydarzenia składają się liczne wykłady popularnonaukowe, różnorodne warsztaty i pokazy, które przybliżą wiele ciekawych kwestii z dziedziny matematyki, fizyki, chemii oraz inżynierii materiałowej. Wykłady i warsztaty odbędą się za pośrednictwem platformy ZOOM – na wszelkie formy aktywności obowiązują zapisy, które umożliwiają czynne uczestnictwo w zajęciach i możliwość zadawania pytań.

Wydarzenie organizowane jest przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Więcej informacji o wydarzeniu: XV Święto Liczby Pi

Ze względów epidemicznych XV Święto Liczby π odbędzie się w formie zdalnej.

Wydarzenie będzie również transmitowane na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=wUhvIijiO3w&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=4hVTk_rG2Ic&feature=youtu.be

 

 

Słowa kluczowe (tagi):