Paleontolodzy odkryli nowy gatunek liczącego 200 milionów lat gada morskiego

Nowy typ ichtiozaura, wymarłego gada morskiego, żyjącego w tym samym czasie, co dinozaury, został zidentyfikowany przez paleontologów z University of Manchester w skamieniałościach znalezionych w starym kamieniołomie w Nottinghamshire.

Podobny w kształcie do delfinów i rekinów, ichtiozaur często błędnie identyfikowany jest jako pływający dinozaur. Żył w morzach naszej planety przez miliony lat w okresie triasu, jury i kredy. Skamieniałości z Nottinghamshire pochodzą z najwcześniejszego okresu jury – sprzed 200 milionów lat – dotychczas znano tylko kilka gatunków ichtiozaurów z tego okresu, dlatego odkrycie jest bardzo znaczące. Jest to również pierwszy przypadek, że jakiś gatunek z tej epoki geologicznej stwierdzono poza Dorset i Somerset.

Dean Lomax, paleontolog z Uniwersytetu w Manchesterze, badając okazy po znalezieniu ich w Leicester's New Walk Museum w 1951 roku, zauważył kilka niezwykłych cech. Próbka jest w miarę kompletna, składa się z częściowego szkieletu, w tym czaszki, obręczy barkowej, kończyn, miednicy, żeber i kręgów. Jednak kości są nieuporządkowane, wydaje się również, że ciało zwierzęcia opadło na dno morskie, zanim uległo skostnieniu, co ogranicza badania.

Dean Lomax stwierdził, że to niezwykły okaz, skamielina pokazuje funkcje kości, zwłaszcza w odcinku kości kruczej (część pasa piersiowego), jakiej nigdy wcześniej nie widziano u jurajskich ichtiozaurów na całym świecie.

Paleontolog nazwał nowy gatunek Wahlisaurus massarae na cześć dwóch paleontologów (profesorów Judy’ego Massare’a i Billa Wahla), którzy znacząco przyczynili się do badania ichtiozaurów, byli mentorami Deana Lomaxa i wprowadzili go w studia w tej dziedzinie.

Odkrycie nowego gatunku jest ważne dla naszego zrozumienia różnorodności gatunkowej ichtiozaurów oraz ich rozmieszczenia geograficznego w okresie wczesnej jury.

Opracowano na podstawie:
New 200 million-year-old British species of marine reptile discovered

 

Ichtiozaur Wahlisaurus massarae . Fot. The University of Manchester
Słowa kluczowe (tagi):