12 i 13 marca 2020 roku na Uniwersytecie Śląskim obchodzone będzie Święto Liczby Pi.

Uwaga!

Z powodu zagrożenia związanego z rozszerzaniem się koronawirusa COVID-19 tegoroczne Święto Liczby Pi zostało tymczasowo odwołane.

O nowym terminie poinformujemy jak najszybciej.

 

Rokrocznie Święto Liczby Pi odbywa się 14 marca. Termin nie jest wybrany przypadkowo, nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3.14, czyli pierwsze trzy cyfry liczby π. Pomysł obchodów święta powstał bowiem w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych. 14 marca przypada także rocznica urodzin Alberta Einsteina, wybinego fizyka, lauretata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (1921), twórcy szczególnej i ogólnej teorii względności. Od wielu lat Uniwersytet Śląśki w Katowicach włącza się w światowe obchody Święta Liczby Pi. Ponieważ w tym roku 14 marca wypada w sobotę, świętowanie odbędzie się 12 i 13 marca. 

Wydarzenie jest doskonałą okazją do wysłuchania różnorodnych prelekcji, odczytów i wykładów popularnonaukowych, obejrzenia eksperymentów fizycznych i chemicznych, symulacji komputerowych, wzięcia udziału w grach i zabawach logicznych oraz konkursach adresowanych do starszych i młodszych, studentów i uczniów, do osób zajmujących się zawodowo naukami ścisłymi oraz tych, którzy nie mają z nimi nic wspólnego. Mogą oni na własne oczy zobaczyć, że matematyka, fizyka, chemia i informatyka są naprawdę pasjonującymi dziedzinami nauki. 

Wykład inauguracyjny pt. "Pi razy oko” wygłosi prof. dr hab. Michał Szurek, mamematyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędzie się on 12 marca o godz 9:42 w auli 213 (im. M. Kopernika), ul. Bankowa 14, Katowice. Będzie również możliwość zobaczenia transmisji w auli 420 (im. W. Pańki) w tym samym budynku.

Tradycyjnie dla odwiedzających przygotowano mnóstwo atrakcji, w tym m.in.: warsztaty i pokazy, Kawiarnię Szkocką, giełdę finansową, orwarte laboratoria chemiczne,  wirtualną rzeczywistość itp. 

Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie: https://us.edu.pl/wydzial/wnst/wspolpraca/szkoly/swieto-liczby-pi/swieto-liczby-pi-harmonogram/

Program jest aktualizowany na bieżąco. Na niektóre zajęcia wymagane są zapisy.

Więcej informacji na ten temat na stronie: http://swietopi.us.edu.pl/.

XIV Święto Liczby Pi
Słowa kluczowe (tagi):