Jesteś tutaj

Całkowite zaćmienie Słońca z 20 marca 2015 roku będzie widoczne nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym

Pas całkowitego zaćmienia przejdzie niemal wyłącznie przez obszary morskie. Jedynymi obszarami lądowymi, na których będzie widoczne, są Wyspy Owcze i Svalbard. Swoje maksimum zaćmienie osiągnie na wschód od Islandii, gdzie faza centralna potrwa 2 minuty 47 sekund. 

Zaćmienie będzie widoczne jako częściowe w całej Europie, a także na większości obszaru Afryki Zachodniej, Afryki Północnej oraz na części obszaru Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i azjatyckiej części Rosji. W Polsce przesłonięciu ulegnie - w zależności od regionu kraju - od ok. 60% do ok. 75% tarczy słonecznej.

Jest to najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Europie (kolejne nastąpi 12 sierpnia 2026). Na końcu swojej drogi po powierzchni Ziemi cień Księżyca dotrze do bieguna północnego. 20 marca jest dniem równonocywiosennej, zatem zaćmienie nastąpi w dniu, gdy Słońce po raz pierwszy pojawi się tam od 6 miesięcy. Tego typu zaćmienie - w regionie bieguna północnego jest wyjątkową rzadkością. Zdarza się raz na 500 tys. lat, a nawet rzadziej! 

W Polsce zjawisko będzie można obserwować w godzinach porannych. Rozpocznie się po godz. 9.40. Jako pierwsi zobaczą je wrocławianie (o godz. 9.41). Następnymi obserwatorami będą mieszkańcy Krakowa i Gdańska. Warszawiacy zobaczą zaćmienie po godz. 9.48. Największa faza zjawiska (apogeum) rozpocznie się na krótko przed godz. 11.00. Należy jednak pamiętać, że spoglądanie na Słońce „gołym okiem” czy przez okulary przeciwsłoneczne jest niebezpieczne - można nieodwracalnie uszkodzić siatkówkę oka. Obserwację Słońca można prowadzić jedynie przez specjalne filtry. 

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
Słowa kluczowe (tagi):