17 grudnia 2015 r. o godz. 16.00 w Willi Caro w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 8a) odbędzie się spotkanie Polskiej Akademii Umiejętności w ramach „Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej”

W ramach inicjatywy „Wszechnica Naukowo-Kulturalna” organizowany jest cykl wykładów na temat najnowszych osiągnięć nauki oraz problemów kulturowych. Gościem najbliższego spotkania będzie prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, który wygłosi wykład pt. „Śmierć i zjawiska jej towarzyszące”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. 

Profesor Jerzy Vetulani pochodzi z osiadłej w Polsce włoskiej rodziny Vetulanich. Urodził się w 1936 roku w Krakowie. W Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył studia z biologii, a następnie z chemii. Od 1956 roku pracuje w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie, a także w Małopolskiej Wyższej Szkole Zawodowej im. J. Dietla. Wykłada w Collegium Medicum UJ na Wydziale Psychologii UJ oraz na Wydziale Filozofii Przyrody Uniwersytetu Jana Pawła II. Studiował i pracował w University of Cambridge oraz Vanderbilt University. W Centrum Kopernika w Krakowie pełni funkcję przewodniczącego sekcji Neuroscience. Profesor ma na swoim koncie naukowym szeroko uznane w świecie osiągnięcia z zakresu psychofarmakologii, neurobiologii i biochemii.

Najważniejsze osiągnięcie naukowe to sformułowanie hipotezy mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych. Pracuje nad mechanizmami pamięci, uzależnienia i depresji. Jest autorem ponad 200 prac badawczych cytowanych w światowej literaturze naukowej ponad 4000 razy oraz autorem trzech książek. W uznaniu osiągnięć naukowych został wybrany na członka PAU i PAN, zaszczycony doktoratem honorowym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Śląskiego UM w Katowicach. Jest członkiem honorowym Indian Academy of Neuroscience oraz członkiem licznych towarzystw naukowych.

Profesor Vetulani jest autorem kilkuset wykładów i artykułów popularno-naukowych. Przez okres 21 lat pełnił funkcję redaktora naczelnego najstarszego polskiego czasopisma popularno-naukowego „Wszechświat”.

Profesor Vetulani to także humanista, etyk i społecznik otwarty i wrażliwy na ludzkie problemy. W młodości występował w „Piwnicy pod Baranami”, działał w klubach dyskusyjnych, uprawiał żeglarstwo oraz działał w organizacjach młodzieżowych.

Prof. Jerzy Vetulani podczas swojego wystąpienia na TEDx Kraków 2011. Fot. TEDxKrakow - Flickr
Słowa kluczowe (tagi):