Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej SOFIA (NASA) odkryło wodę na oświetlonej słońcem powierzchni Księżyca.

Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej SOFIA, będące wspólnym projektem NASA i niemieckiego Deutsches Zentrum für Luft und Raumfahrt (DLR) potwierdziło obecność wody na oświetlonej słońcem powierzchni Księżyca. Odkrycie to wskazuje, że woda może być rozprowadzana po powierzchni Księżyca, a nie tylko występować w zimnych, zacienionych miejscach.

SOFIA wykryła cząsteczki wody (H2O) w kraterze Clavius, jednym z największych kraterów widocznych z Ziemi, znajdującym się na południowej półkuli Księżyca. Wcześniejsze obserwacje powierzchni Księżyca wykryły pewną formę wodoru, ale nie były w stanie odróżnić wody od jej bliskiego krewnego, hydroksylu (OH). Dane z tej lokalizacji ujawniają wodę w stężeniach od 100 do 412 części na milion – w przybliżeniu 354.88 ml w metrze sześciennym gleby rozrzuconej po powierzchni Księżyca. Wyniki zostały opublikowane w najnowszym numerze „Nature Astronomy”.

Dla porównania, pustynia Sahara ma 100 razy więcej wody niż ta wykryta przez obserwatorium SOFIA w księżycowej glebie. Pomimo niewielkich ilości, odkrycie nasuwa nowe pytania o to, jak powstaje woda i jak utrzymuje się ona na surowej, pozbawionej powietrza powierzchni Księżyca.

Woda jest cennym zasobem w kosmosie i kluczowym składnikiem życia, jakie znamy. Nie wiadomo, czy znaleziona woda jest łatwo dostępna do wykorzystania jako zasób. W ramach programu Artemis NASA zamierza dowiedzieć się więcej na temat obecności wody na Księżycu przed ponownym wysłaniem ludzi na powierzchnię naszego satelity, które planowane jest w 2024 roku, oraz ustanowieniem tam trwałej obecności człowieka do końca dekady.

Wyniki projektu SOFIA opierają się na latach wcześniejszych badań dotyczących obecności wody na Księżycu. Kiedy astronauci Apollo po raz pierwszy wrócili z Księżyca w 1969 roku, uważano, że jest on całkowicie suchy. Różnego typu misje przeprowadzane w ciągu ostatnich 20 lat, takie jak misja NASA Lunar Crater Observation and Sensing Satellite, potwierdziły obecność lodu w stale zacienionych kraterach wokół biegunów Księżyca. W międzyczasie kilka sond – w tym Cassini i misja komety Deep Impact, a także Chandrayaan-1 Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych oraz naziemny Teleskop Podczerwieni NASA, „rozglądały” się po powierzchni Księżyca i znalazły dowody na nawodnienie w nasłonecznionych regionach. Misje te jednak nie były w stanie definitywnie rozróżnić formy, w jakiej były obecne ani H2O, ani OH.

Opracowano na podstawie:
NASA’s SOFIA Discovers Water on Sunlit Surface of Moon

Księżycowy krater Clavius | Image credit: NASA/Daniel Rutter
Słowa kluczowe (tagi):