Wernisaż kosmicznej wystawy Planetarium Śląskiego i Biblioteki Śląskiej z okazji 50. rocznicy pierwszego lądowania ludzi na Srebrnym Globie odbędzie się 19 lipca 2019 roku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy 1) o godz. 17.00. Wystawę można oglądać od 1 do 31 lipca 2019 roku w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej.

20 lipca 1969 roku Neil Armstrong, schodząc na powierzchnię księżycowego Morza Spokoju, wypowiedział słynne zdanie: „To mały krok dla człowieka, lecz wielki dla ludzkości”. Transmisja z miejsca lądowania Apollo 11 była pierwszym medialnym wydarzeniem o charakterze globalnym. Kroki astronautów na Księżycu śledziły miliardy ludzi. Nie było wśród nich Rosjan. Radziecka telewizja pokazywała w tym czasie obchody Dnia Metalowca. Przekaz z Księżyca mogli jednak oglądać Polacy. Ci, którzy widzieli na żywo pierwsze kroki na Srebrnym Globie, zapamiętali je do końca życia.

Prezentowane na wystawie fotografie w znacznej większości zostały podpisane przez astronautów i kosmonautów. Pochodzą z kolekcji pana Wincentego Kandzi z Dusznik Zdroju, który przekazał je Planetarium Śląskiemu w Chorzowie. Kolekcja powstawała przez wiele lat i jest efektem korespondencji, którą pan Wincenty prowadził z NASA oraz bezpośrednio z astronautami i kosmonautami. W ten sposób udało mu się zebrać także oryginalne autografy wszystkich astronautów misji Apollo. Na wystawie można zobaczyć również zdjęcia i autografy kosmonautów biorących udział w radzieckim programie Interkosmos, w ramach którego na orbitę poleciał pierwszy i jedyny jak do tej pory Polak – Mirosław Hermaszewski.  Z kolei Bartosz i Agnieszka Plebanowie – małżeństwo modelarzy z Katowic poświęcili wiele godzin, by wzbogacić tę ekspozycję o perfekcyjnie wykonane modele pojazdów kosmicznych. Biblioteka Śląska przygotuje najciekawsze pozycje książkowe poświęcone astronautyce. Podczas wernisażu, Planetarium Śląskie zaprezentuje dodatkowo w Bibliotece Śląskiej swoje planetarium mobilne.

Dla wielu ludzi fakt, że od 1972 roku nie powróciliśmy na Księżyc może stanowić rozczarowanie. Gdzie jest ów „wielki krok”, o którym mówił Neil Armstrong?  Jednak bez technologii stworzonych na potrzeby wyścigu na Księżyc świat XXI wieku wyglądałby inaczej. Owocem programów Merkury, Gemini i Apollo są między innymi nowoczesne technologie informacyjne, mikroelektronika, telemetria medyczna i nowe materiały, z których korzystamy na co dzień.  Do dziś najbardziej niezwykła wyprawa w historii ludzkości inspiruje kolejne pokolenia mieszkańców naszej planety. Słynne zdjęcie astronauty na Księżycu stało się jednym z symboli pop kultury. Wbrew powszechnej opinii nie przedstawia ono jednak pierwszego człowieka na Księżycu. To Buzz Aldrin – drugi członek załogi Apollo 11. Kiedy jednak spojrzymy na odbicie w szybie hełmu Aldrina, zobaczymy sylwetkę Neila Armstronga robiącego mu zdjęcie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie odbędzie się 19 lipca 2019 roku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach o godz. 17.00, oprowadzanie kuratorskie przeprowadzi Jarosław Juszkiewicz, przedstawiciel Planetarium Śląskiego. 

Wystawę można oglądać od 1 do 31 lipca 2019 roku w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej. 

Wydarzenie objęli patronatem: Polskie Radio Katowice, Śląski Festiwal Nauki KATOWICE,  "Gazeta Uniwersytecka UŚ" oraz portal "Przystanek Nauka".

Wstęp wolny. 

Wystawa „Wyścig na Księżyc”
Słowa kluczowe (tagi):