W 2022 roku początek kalendarzowej i astronomicznej jesieni przypada tego samego dnia – w piątek 23 września.

Należy pamiętać, że pierwszy dzień jesieni astronomicznej to nie to samo, co pierwszy dzień jesieni kalendarzowej. Często pomiędzy nimi wypada jeden dzień różnicy. Tak było m.in. w 2021 roku. Z tego powodu często mamy problemy z określeniem tego, która jesień zaczyna się wcześniej. W latach, w których jesień kalendarzowa i astronomiczna rozpoczynają się dzień po dniu, najpierw przychodzi zmiana astronomicznej pory roku. 

Początek astronomicznej jesieni związany jest ze zjawiskiem równonocy jesiennej. To dzień, gdy promienie Słońca równolegle padają na ziemski równik. Na półkuli północnej równonoc jesienna następuje między 21 a 24 września (równonoc wrześniowa), kiedy Słońce przechodzi przez tzw. punkt Wagi. Co ciekawe, punkt Wagi, wyznaczający moment rozpoczęcia astronomicznej jesieni, obecnie wcale nie znajduje się w gwiazdozbiorze Wagi. Był na jego obszarze na niebie około 2 tysiące lat temu, ale przemieszcza się, ponieważ zachodzi zjawisko precesji. Obecnie punkt Wagi jest w gwiazdozbiorze Panny. Na półkuli południowej, gdzie pory roku przesunięte są o sześć miesięcy, równonoc jesienna ma miejsce między 19 a 21 marca (równonoc marcowa). W chwili gdy na jednej półkuli następuje równonoc jesienna, na drugiej jest to moment równonocy wiosennej.

W tym roku równonoc jesienna wypadnie w piątek 23 września o godzinie 3.03, rozpoczynając astronomiczną jesień. 

Często słyszymy również o jesieni meteorologicznej, która zaczyna się jeszcze wcześniej, bo już 1 września i trwa do 30 listopada. To okres, w którym występują coraz większe dobowe wahania temperatury, przybywa chłodnych, mglistych i deszczowych dni. Pojawiać się mogą też pierwsze przymrozki, a nawet opady śniegu, szczególnie w górach.

Żółte, pomarańczowe i czerwone liście | fot. Pixabay.com
Słowa kluczowe (tagi):