W obronie puszczy
Film pt. "Sacrum czy profanum?". Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego o Puszczy Białowieskiej
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego przedstawiają swoją opinię w filmie nakręconym przez Telewizję Internetową Uniwersytetu Śląskiego na temat sporu wokół Puszczy Białowieskiej spowodowanego gradacją kornika. W materiale wypowiadają się różni specjaliści: botanik, ekolog lasu, ekolog gleby, fizjolog zwierząt, prawnik, historyk literatury i literaturoznawca, próbując odpowiedzieć na pytanie: czy Puszcza Białowieska przetrwa, czy stanie się kolejnym lasem gospodarczym?
Puszcza Białowieska jest jedynym w Polsce przyrodniczym obiektem światowego dziedzictwa UNESCO i najlepiej zachowanym kompleksem leśnym na Niżu Europejskim, który powstał i ukształtował się pod wpływem naturalnych procesów i niewielkiego, w porównaniu z innymi lasami europejskimi, wpływu człowieka. Na przełomie lat 2015 i 2016 konflikt dotyczący ochrony w Puszczy Białowieskiej odżył z powodu kilkukrotnego zwiększenia limitu pozyskania drewna w Nadleśnictwie Białowieża. Pretekstem dla tej zmiany jest trwająca od kilku lat gradacja kornika drukarza. W reakcji na decyzję ministra środowiska zatwierdzającej plany zwiększenia pozyskania drewna na terenie Puszczy Białowieskiej przedstawiciele świata nauki, w tym Rada Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, wyrazili zdecydowany sprzeciw. W stanowiskach różnych gremiów naukowych zwraca się uwagę, że plany zwiększenia pozyskania drewna na terenie Puszczy Białowieskiej w celu ograniczenia gradacji kornika drukarza są ingerencją w naturalne procesy w niej zachodzące i mogą doprowadzić do bezpowrotnego przekształcenia znacznej części puszczy w las gospodarczy oraz utraty naturalnego charakteru jej przyrodniczo najcenniejszych fragmentów, a w konsekwencji statusu obiektu światowego dziedzictwa UNESCO.
Naukowcy i społeczeństwo stanowczo protestują przeciwko opiniom o antropogenicznym pochodzeniu Puszczy Białowieskiej, a także pogorszeniu się stanu ochrony siedlisk i gatunków objętych programem Natura 2000 w wyniku zaniechania zwalczania kornika. Opinie te są niezgodne z wiedzą naukową, podważają unikatowość Puszczy Białowieskiej i jej status obiektu światowego dziedzictwa, godząc tym samym w obraz polskiej przyrody i wizerunek Polski na świecie. Podważają ponadto rzetelność naukową oraz zaprzeczają wynikom długoletnich badań prowadzonych w Puszczy Białowieskiej przez polskich i zagranicznych uczonych z wielu ośrodków naukowych. W listach i apelach instytucji naukowych przewija się troska o dobro polskiej przyrody i wizerunek Polski na arenie międzynarodowej.
O wystąpieniach biologów z Uniwersytetu Śląskiego w obronie Puszczy BIałowieskiej pisaliśmy w artykule:
Biolodzy w obronie Puszczy Białowieskiej