Jesteś tutaj

XI edycja święta liczby Pi odbędzie się na Uniwersytecie Śląski 14 i 15 marca 2017 roku. W programie wydarzenia, jak co roku, zaplanowano liczne wykłady, warsztaty, pokazy i konkursy

Pomysł święta liczby Pi pochodzi z USA, gdzie obchodzi się dodatkowo jeszcze Dzień Przybliżenia Liczby Pi (22 lipca, gdyż w przybliżeniu π = 22/7) oraz inne niezwykłe święta jak Dzień Mola (2 czerwca). Dzień Pi (Pi Day) po raz pierwszy obchodzono w 1988 roku w Instytucie Exploratorium. Wybór daty był nieprzypadkowy, gdyż w amerykańskim zapisie daty jest to 3.14, czyli pierwsze trzy cyfry rozwinięcia π. Świętowanie miało i ma obecnie na celu popularyzowanie wszystkich nauk ścisłych (nie tylko matematyki). Ponadto, trzeba dodać, że właśnie 14 marca jest dniem urodzin Alberta Einsteina, którego znaczenia dla nauki nie sposób podważyć.

Dla gości święta liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim przygotowano liczne wykłady, konkursy, wystawy, warsztaty i pokazy eksperymentów. Podczas obchodów święta będzie można dowiedzieć się m.in. co robi chemik na miejscu zbrodni, na czym polega myślenie analityczne, jak dużą wagę w podejmowaniu decyzji na intuicja, a także co mają ze sobą wspólnego delfiny, nietoperze i roboty? Uczestnicy będą mieli okazję zapoznania się z badaniami, jakie są prowadzone w Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych i Cząstek Elementarnych CERN pod Genewą, poznać aparaturę do badania ultrasonograficznego, a podczas wartszatów Lego Mindstorm zaprojektować, zbudować i zaprogramować robota bazującego na klockach Lego Mindstorm. Wykad inauguracyjny pt. „Skale Wszechświata” wygłosi dr Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki, prowadzący program autorski „Sonda 2”. 

Impreza skierowana jest do wszystkich osób ciekawych świata i najnowszych osiągnięć nauki, a szczególnie do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zainteresowanych podjęciem studiów na kierunkach matematyczno-przyrodniczych, również studentów i nauczycieli.

Pierwszy dzień obchodów zostanie zorganizowany w Katowicach na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, drugi – w Chorzowie w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.

Szczegółowe informacje na temat święta liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim można uzyskać drogą elektroniczną – e-mail: info@swietopi.pl, telefonicznie pod numerem: 32 359 16 85 oraz na Facebooku. Program wydarzeń w ramach święta dostęny jest na stronie: www.swietopi.pl

 

 

Święto Liczby Pi 2017 na Uniwersytecie Śląskim
Słowa kluczowe (tagi):