14 i 15 marca 2016 roku na Uniwersytecie Śląskim obchodzone będzie Święto Liczby Pi 

Proponowaną formą obchodów święta, które przypada 14 marca, jest dziesiąty już festiwal nauk ścisłych i przyrodniczych, organizowany na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W programie wydarzenia znajdą się liczne wykłady, warsztaty, pokazy i konkursy.

Wykład inauguracyjny pt. "O Archimedesie, o liczbie Pi i nie tylko", który rozpocznie się 14 marca o godz. 9.42 w Instytucie Fizyki UŚ (Katowice, ul. Uniwersytecka 4), wygłosi dr Krzysztof Ciesielski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach wydarzenia uczestnicy m.in. poznają historię liczb, dowiedzą się, na czym polega programowanie w języku Python oraz co to są fraktale, nauczą się obsługi suwaka logarytmicznego, poznają tajniki szyfrowania, będą mogli zmierzyć się z zagadkami logicznymi oraz odwiedzić Kawiarnię Szkocką. W tym roku w ramach Święta Pi odbędą się liczne konkursy m.in.:

Pilionerzy – konkurs organizowany już po raz piąty, opierający się na fabule znanego teleturnieju "Milionerzy". Konkurs odbywa się przez cały czas trwania Święta Pi (14 i 15 marca 2016 roku), aż do wyczerpania nagród;

Matematyczny świat – konkurs organizowany po raz trzeci, adresowany jest do wszystkich chętnych: uczniów, studentów, sympatyków matematyki. Konkurs organizowany będzie w dwóch kategoriach: dla uczniów i dla dorosłych.

Pełny harmonogram wykładów, warsztatów i pokazów w ramach X Święta Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim znajduje się na stronie: http://swietopi.pl.

Udział w obchodach Święta Liczby Pi mogą wziąć osoby zainteresowane podjęciem studiów na kierunkach matematyczno-przyrodniczych, studenci (również innych kierunków), nauczyciele, a także wszyscy, którzy swoją przygodę z edukacją już dawno skończyli.

Dodatkowo od 14 do 18 marca Święto Liczby Pi będzie trwać w Chorzowie i będzie połączone z Chorzowskim Festiwalem Nauki. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.smcebi.us.edu.pl.

Święto Liczby Pi 2016