Jesteś tutaj

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji powołania tego dnia w 1948 roku Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, ang. World Health Organization). Co roku wybiera się temat przewodni obchodów – jeden z obszarów priorytetowych, ważny z perspektywy zdrowia publicznego. W roku 2015 jest nim bezpieczeństwo żywności

Bezpieczeństwo żywności to ogół działań mających na celu zapewnienie konsumentom maksymalnej ochrony przed niepożądanymi skutkami jej spożywania, a więc przed zatruciami oraz przed chorobami o przebiegu ostrym i przewlekłym, przenoszonymi drogą pokarmową. Niebezpieczna żywność może prowadzić powodować biegunki, choroby wirusowe (warto zwrócić uwagę, że do pierwszych przypadków zakażenia wirusem Ebola dochodzi po kontakcie ze skażonym mięsem pozyskiwanym z dzikich zwierząt), problemy z płodnością, zaburzenia rozwoju oraz nowotwory.

Zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności jest mnóstwo i wciąż przybywa nowych. Zmiany w produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności (np. rzecz, do której wszyscy przywykliśmy – posiłki sprzedawane na ulicy), zmiany w środowisku naturalnym, pojawianie się wcześniej nieznanych bakterii i toksyn – to tylko kilka czynników, które zwiększają ryzyko skażenia żywności, a zwiększenie intensywności podróżowania i rozwój handlu zwiększają jeszcze możliwości rozprzestrzeniania się skażenia.

Światowy Dzień Zdrowia 2015 to okazja do uświadomienia rządom, producentom, przedsiębiorstwom handlowym, ale też pojedynczym osobom, jak niebagatelne znaczenie ma bezpieczeństwo żywności, na rzecz którego trzeba działać na wielu płaszczyznach. Ostatecznie bowiem wszyscy jesteśmy konsumentami.

Foto: www.who.int
Słowa kluczowe (tagi):
WHO
,