Jesteś tutaj

Historia internetu sięga końca lat 50. XX wieku. Początkowo transmisja danych w sieci miała służyć celom wojskowym. Okazało się jednak, ze jej potencjał jest o wiele większy. Dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie światowego rynku bez dostępu do Internetu. Na pamiątkę powstania jednego z najbardziej znaczących w dziejach wynalazku 1 sierpnia jest obchodzony jako Światowy Dzień Sieci Internetowej (World Wide Web Day).

W 1958 roku w Stanach Zjednoczonych założono ARPA (ang. Advanced Research Project Agency), agencję rozwoju zajmującą się wyszukiwaniem i wsparciem rozwoju możliwości obronnych kraju. Dwa lata po jej działalności opracowano pierwsze koncepcje funkcjonowania sieci komunikacyjnej między komputerami, a w 1966 roku rozpoczęto prace nad jej uruchomieniem. W 1985 roku dokonano rejestracji pierwszej domeny symbiotics.com. Agencja ARPA sfinansowała badania nad działaniem systemu łączącego kilkanaście urządzeń na Uniwersytecie Kalifornijskim w Stanford i Utah. W latach 70. XX wieku dodatkowym tematem, nad którym pracowano, było wynalezienie skutecznego sposobu przesyłania wiadomości między poszczególnymi komputerami. Projekt opracowany przez Raymonda Tomlinsona w 1971 roku pozwolił na połączenie technologii do przesyłania komunikatów z technologią do przesyłania plików. Naukowiec wprowadził również znak @, który do dzisiaj pozwala na oddzielenie adresata od adresu serwera, na którym znajduje się klient poczty e-mail. 

Minęło jednak wiele lat, zanim ludzie zauważyli potencjał sieci World Wide Web, czyli WWW i zaczęli go wykorzystywać na masową skalę. Projekt sieci WWW został opracowany przez sir Tima Bernersa-Lee w 1989 roku, a następnie był rozwijany przez Roberta Cailliau, belgijskiego inżyniera informatyka. Razem udało im się opracować HyperText Transfer Protocol (HTTP), a następnie skonfigurować go do opublikowania na początku 1992 roku. Urządzeniem, które sir Tim Berners-Lee wykorzystał jako serwer WWW, był komputer NeXT.  Został on również użyty do stworzenia World Wide Web. Podobnie jak wiele innych wspaniałych technologii, WWW początkowo nie była przeznaczona dla tzw. zwykłych ludzi, ale została stworzona do wykorzystania przez fizyków do dzielenia się danymi. Z czasem do projektu włączało się coraz więcej uczelni, co sprzyjało rozwojowi pracy i dzieleniu się wynikami swoich akademickich badań. Popularność platformy wzrosła wraz z powstaniem pierwszej strony internetowej i pojawieniem się zdjęć w sieci. Pierwsze zdjęcie zostało przesłane przez Bernersa-Lee w 1992 roku. Punkt zwrotny dla sieci WWW nastąpił w 1993 roku wraz z wydaniem przeglądarki internetowej Mosaic. Temu faktowi przypisuje się znaczący wzrost popularyzacji sieci WWW. Pierwszą przeglądarką był Archie, a Yahoo! pierwszą szeroko na świecie używaną wyszukiwarką. Było to pierwsze narzędzie do indeksowania archiwów FTP, umożliwiające wyszukiwanie określonych plików.

Polska została podłączona do globalnej sieci w 1991 roku. Przyczynił się do tego Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, do którego później dołączyły inne centra akademickie. 3 lata później Internet w Polsce został w pełni udostępniony. W 1996 roku. Telekomunikacja Polska umożliwiła dostęp do Internetu użytkownikom prywatnym za pomocą modemu. Pierwszą komercyjną stroną internetową była Wirtualna Polska, która powstała w 1995 roku. Od tego momentu można mówić o olbrzymim rozwoju polskiej sieci.


Tekst opracowano na podstawie:
World Wide Web Day

 

Ikony portali społecznościowych