Jesteś tutaj

NASA, a właściwie National Aeronautics and Space Administration (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) jest największą agencją kosmiczną i światowym liderem w eksploracji kosmosu. Agencja zatrudnia ponad 18 000 pracowników cywilnych i współpracuje z wieloma innymi amerykańskimi kontrahentami, ośrodkami akademickimi, partnerami międzynarodowymi i komercyjnymi, aby badać, odkrywać i poszerzać wiedzę dla dobra ludzkości.

Historia NASA rozpoczyna się od rywalizacji kosmicznej, do której poszło między USA a ZSRR w czasach powojennych. Początkowo to współzawodnictwo, nazywane powszechnie wyścigiem kosmicznym, obejmowało eksplorację przestrzeni kosmicznej przez sztuczne satelity, które razem z człowiekiem na pokładzie, miały wylądować na powierzchni Księżyca.

4 października 1957 roku Związek Radziecki jako pierwszy wystrzelił w kosmos Sputnik 1.  W tym samym miesiącu, Kongres Stanów Zjednoczonych poprosił o rozszerzenie programu badań kosmicznych i dopuszczenie Amerykanów do współpracy. Po kilkumiesięcznych negocjacjach powstało wspólne stanowisko określające, że nowa agencja federalna będzie służyć wyłącznie realizacji niewojskowej działalności w przestrzeni kosmicznej. Wiele pokrewnych programów kosmicznych scalono (w tym np. DARPA), co dało podwaliny późniejszej agencji NASA. Już 1 lutego 1958 roku USA umieściło na orbicie pierwszą własną satelitę Explorer 1 (oficjalnie Satellite 1958 Alpha), a 29 lipca 1958 roku Eisenhower podpisał dokumenty powołujące NASA.

Gdy NASA rozpoczynała swoją działalność, składała się z czterech laboratoriów i zatrudniała około 80 osób. Ogromnym wsparciem dla nowej agencji kosmicznej była niemiecka technologia przejęta od niemieckiego programu budowy rakiet prowadzona przez Wernhera von Brauna, niemieckiego uczonego i konstruktora rakiet, który w czasie II wojny światowej uczestniczył we współtworzeniu pocisków batalistycznych V2. Po kapitulacji Niemiec, von Braun z gronem współpracowników oddał się w ręce Amerykanów, licząc na możliwość kontynuowania prac nad rakietami do celów cywilnych. Tak też się stało. Umiejętności von Brauna znacznie rozbudowały także amerykański program księżycowy. Dziś konstruktor uznawany jest za jednego z największych inżynierów i twórców rakiet kosmicznych i pionierów podboju kosmosu.

Początkowo NASA skupiona była głównie na rozwoju załogowych lotów kosmicznych. Program Merkury zapoczątkowany w roku powstania agencji, miał na celu weryfikację, czy człowiek może przetrwać w przestrzeni kosmicznej. Konsekwencją Mercurego był program Gemini, który był prekursorem ikonicznej już misji na Księżyc. Gdy udało się udowodnić, że człowiek może przetrwać dłuższy okres na statku kosmicznym i można połączyć się z innym statkiem w przestrzeni, zdecydowano o rozpoczęciu słynnego programu Apollo. I tak finalnie 20 lipca 1969 roku Apollo 11 wraz z trójką astronautów Neilem Armstrongiem, Buzzem Aldrinem oraz pilotem Michaelem Collinsem wylądował na powierzchni Księżyca.

Fakt pojawienia się człowieka na Księżycu zainaugurował wiele kolejnych wypraw w przestrzeń kosmiczną, m.in. w latach 70. zrealizowano projekt Skylab, który polegał na umieszczenie pierwszej stacji kosmicznej na orbicie. Ta ważąca 75 ton stacja przebywała nad Ziemią w latach 1973–1979. Badania prowadzone przez załogę Skylab początkowo miały się skupić na anomaliach związanych z grawitacją w innych systemach gwiezdnych, ale z braku funduszy i zainteresowania ze strony rządu zakres badań był ograniczony. Stacja miała laboratorium do badania wpływu mikrograwitacji oraz Apollo Telescope Mount. W wyniku tarcia o wysokie warstwy atmosfery stacja Skylab zaczęła zacieśniać orbitę okołoziemską. W celu przesunięcia jej na wyższą orbitę zaprojektowany został wahadłowiec, jednak zanim zdołano go wystrzelić, stacja weszła w atmosferę, gdzie uległa zniszczeniu.

NASA wspiera ponad 312 000 miejsc pracy w całych Stanach Zjednoczonych, generując ponad 64,3 mld USD całkowitego wyniku gospodarczego. W swoich 20 ośrodkach i obiektach w całym kraju - i jedynym Narodowym Laboratorium w kosmosie – NASA bada Ziemię, w tym jej klimat, Słońce, Układ Słoneczny i nie tylko. Prowadzi badania i testy, aby rozwijać aeronautykę, w tym napęd elektryczny i lot naddźwiękowy. 

NASA prowadzi również eksplorację od Księżyca do Marsa, która obejmuje współpracę z przemysłem amerykańskim, partnerami międzynarodowymi i środowiskiem akademickim w celu opracowania nowych technologii i wysłania na Księżyc naukowców, a wkrótce także ludzi w misjach Artemis, które pomogą przygotować ich do eksploracji Czerwonej Planety.  Aby zapewnić przyszły sukces agencji i narodu, NASA wspiera również wysiłki edukacyjne w zakresie STEM z naciskiem na zwiększenie różnorodności przyszłej siły roboczej.

 

Opracowano na podstawie:
https://www.nasa.gov/about/index.html
https://fizyka.uniedu.pl/nasa
https://pl.wikipedia.org/wiki/NASA

Logo NASA