Jesteś tutaj

Od 24 do 27 października 2022 roku na Uniwersytecie Śląskim odbędzie się spotkanie z noblistką, której zawdzięczamy nowoczesne technologie laserowe.

Prof. Donna Strickland, związana od 1997 roku z Uniwersytetem w Waterloo w Kanadzie, będzie gościem Uniwersytetu Śląskiego. W trakcie swojego pobytu wygłosi kilka wykładów oraz spotka się ze wspólnotą akademicką i mieszkańcami regionu. Będzie to okazja do wysłuchania i porozmawiania z osobą, która pchnęła swoją dyscyplinę na dalszy rozwój.

Wizyta noblistki wpisuje się w działania podejmowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024.

24 października

Tego dnia prof. D. Strickland weźmie udział w spotkaniu z władzami uczelni i z mediami. O godz. 12.00 w auli im. A. Pawlikowskiego Wydziału Humanistycznego UŚ w Katowicach wygłosi wykład noblowski dla studentów Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ oraz uczniów szkół ponadpodstawowych – badaczka przybliży odkrycie, za które otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Wydarzenie będzie transmitowane online i tłumaczone na język polski.

25 października

We wtorek o godz. 10.00 noblistka wygłosi wykład pt. „Investigation of Multi‐frequency Raman Generated Spectra” dla pracowników i doktorantów Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ w kampusie w Chorzowie, w sali P/0/05. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo dla zaproszonych naukowców z ośrodków zewnętrznych. Badaczka odwiedzi również wydziałowe laboratoria.

26 października

W środę o godz. 16.00 w budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA) odbędzie się panel dyskusyjny, na który zaproszone są również osoby spoza wspólnoty akademickiej. Moderatorem będzie dr hab. Seweryn Kowalski, prof. UŚ – prodziekan ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ w Katowicach.

27 października

W czwartek zostanie zorganizowane spotkanie prof. Donny Strickland z prorektor ds. rozwoju kadry prof. dr hab. Ewą Jarosz, działającą w ramach zespołu ds. Gender Equality Plan.

Noblistka weźmie również udział w spotkaniu z władzami i wspólnotą akademicką działającą w zakresie Canadian & American Studies. Wydarzenie odbędzie się o godz. 11.00 na Wydziale Humanistycznym UŚ w Sosnowcu, gdzie prowadzone są studia kanadyjskie i amerykańskie.

Z kolei o godz. 18.00, wraz z rektor ds. rozwoju kadry prof. dr hab. Ewą Jarosz, badaczka weźmie udział w rozmowie w ramach Sceny Premier Naukowych, której tematem będzie rola kobiet w nauce. Spotkanie będzie transmitowane online.

zdjęcie noblistki Donny Strickland - siedzi na krześle uśmiechnięta w niebieskiej sukience i swetrze