14 listopada będziemy mogli zobaczyć na niebie zjawisko zwane Superksiężycem, ale to nie wszystko. Będzie to największa pełnia od 1948 roku! 14 listopada perygeum, czyli odległość geocentryczna od Ziemi do środka Księżyca, wyniesie 356536 kilometrów, a wielkość tarczy wyniesie 0,559 stopni. Księżyc będzie wydawał się o 14 procent większy i o 30 procent jaśniejszy niż wtedy, gdy jest najbardziej oddalony od naszej planety.

Termin Superksiężyc odnosi się do nazwy Księżyca w pełni znajdującego w syzygijnym (suzygium to linearyzacja trzech ciał niebieskich wedle jednej linii) perygeum swojej orbity. Księżyc osiąga wówczas najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum. Opinie o możliwości wywoływania przez Księżyc w tym położeniu szczególnie niszczycielskich zjawisk, jak fale oceaniczne, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, nie mają potwierdzenia w badaniach zjawisk przyrody. Termin „Superksiężyc” został wprowadzony w 1979 roku przez astrologa Richarda Nolle'go na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

Na czym polega wyjątkowość teg zjawiska przypadającego na 14 listopada 2016 roku? Otóż tego dnia Księżyc znajdzie się w odległości 356,523 kilometrów od Ziemi, czyli najbliżej od początku tego stulecia, zaś ostatni raz podobną superpełnię Księżyca można było podziwiać w Polsce aż 68 lat temu – w 1948 roku. Ponadto Księżyc może osiągnąć jasność nawet 32% od zwykłej pełni!

Warto zatem tego dnia spojrzeć w niebo. Superksiężyc będzie w perygeum, czyli najbliższej odległości od Ziemi, w godzinach od 12.22 czasu polskiego, zaś moment pełni wypadnie o godz. 14.52. W Polsce wschód Księżyca nastąpi dopiero o godz. 16:24, więc dopiero o tej godzinie będziemy mogli podziwiać to zjawisko. Osoby, które przegapią to wydarzenie, będą miały kolejną taką okazję dopiero za... 18 lat, dokładnie w 2034 roku. 

 
00:00
Pełnia Księżyca. Fot. NASA
Słowa kluczowe (tagi):