Jesteś tutaj

Amerykańskie organy regulacyjne zezwoliły na sprzedaż w kraju kilku produktów z kurczaka hodowanych w laboratoriach.

21 czerwca 2023 roku dwie kalifornijskie firmy – Upside Foods i Good Meat – jako pierwsze w kraju uzyskały zgodę Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) na produkcję i sprzedaż mięsa z kurczaka hodowanego w laboratorium. Joinn Biologics, partner produkcyjny Good Meat, również otrzymał zgodę na hodowlę mięsa.

Według USDA proces wytwarzania mięsa hodowanego w laboratorium, zwanego również mięsem hodowlanym, rozpoczyna się od pobrania próbek komórek z tkanek żywego zwierzęcia. Zbieranie komórek „zwykle nie powoduje trwałego uszkodzenia ani śmierci zwierzęcia” – zauważa departament. Komórki są następnie przesiewane i przechowywane w banku komórek. Według Associated Press są one później zbierane z banku i przenoszone do dużych, zamkniętych naczyń – najczęściej stalowych zbiorników.

Zbiorniki działają jak bioreaktory, w których komórki mogą się szybko rozmnażać. Producenci dostarczają komórkom składników odżywczych, powierzchni, na których komórki rosną, a także białkowych czynników wzrostu, które pobudzają komórki do różnicowania się w tkankę mięśniową, tłuszczową i łączną, taką jak u zwykłego kurczaka, wyjaśnia oświadczenie USDA. Po zróżnicowaniu i przygotowaniu do zbioru komórki są zbierane ze zbiorników i przygotowywane przy użyciu konwencjonalnych metod przetwarzania i pakowania żywności.

W 2019 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków oraz Służba ds. Bezpieczeństwa i Kontroli Żywności USDA ustanowiły ramy regulacyjne, aby zapewnić, że mięso hodowane w laboratorium jest bezpieczne. W ramach tego procesu zatwierdzania produkty z hodowli drobiu firmy Upside Foods i Good Meat zostały ocenione i potwierdzone jako bezpieczne do spożycia przez ludzi. W środę obie firmy otrzymały dotację na inspekcję, ostateczną pieczęć zatwierdzenia USDA potrzebną do wprowadzenia ich produktów na rynek.

Na razie kurczak hodowany w laboratorium nie będzie dostępny w żadnym „zwyczajnym” sklepie spożywczym i będzie drogi. Upside Foods współpracuje z Dominique Crenn, właścicielem nagrodzonej trzema gwiazdkami Michelina restauracji Atelier Crenn, która będzie serwować hodowane mięso w Bar Crenn w San Francisco. Podobnie produkt Good Meat będzie serwowany w nieujawnionej jeszcze restauracji szefa kuchni José Andrésa – jednego z członków zarządu firmy.

Po tym wprowadzeniu hodowanego mięsa w eleganckich restauracjach dr Uma Valeti, założycielka i dyrektor generalna Upside zakłada, że firma dąży do ostatecznego przebicia konwencjonalnych cen tradycyjnie hodowanego mięsa i przewiduje, że produkty Upside będą „równe” z konwencjonalnymi produktami mięsnymi w ciągu najbliższych 5–15 lat.

Oprócz faktu, że hodowane mięso jest „wolne od uboju”, zwolennicy produktów zachwalają ich potencjalne korzyści dla środowiska w porównaniu z mięsem hodowanym w sposób konwencjonalny. Jednak niektórzy naukowcy, w tym zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, zwrócili uwagę, że hodowla mięsa niekoniecznie powoduje mniejszą emisję dwutlenku węgla względem konwencjonalnej hodowli zwierząt gospodarskich, po części ze względu na energochłonny proces produkcji.

Co więcej, nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób firmy mogą realnie zwiększyć skalę produkcji, aby mięso hodowane w laboratorium było dostępne do ogólnego spożycia.

Opracowano na podstawie:
1st 'lab-grown' meat approved for sale in the US

Surowe filety z piersi kurczaka na drewnianej desce do krojenia z ziołami i przyprawami. widok z góry
Słowa kluczowe (tagi):