12 stycznia 2018 roku odbędzie się kolejna, już VII edycja, ogólno­pol­skiej akcji Noc Bio­lo­gów. W tym roku ha­sło prze­wod­nie Nocy Bio­lo­gów brzmi „Woda to życie”.

Woda nie jest tylko płynem, jest niezwykłą substancją, która przyczyniła się do powstania i trwania życia na Ziemi. Wpływa na nas, stanowi bowiem ok. 70% masy ciała dorosłego człowieka, ale i całe środowisko zamieszkiwane przez różne organizmy. Jest także jedną z najpospolitszych substancji we Wszechświecie. Podczas Nocy Biologów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach uczestnicy będą mogli między innymi dowiedzieć się, w jaki sposób rośliny zabezpieczają sobie dostęp do niezbędnej im wody, poznać świat wodnych stworzeń od najmniejszych niewidocznych gołym okiem po największe osobniki, dowiedzieć się czym osmoza różni się od dyfuzji, czy ryby piją wodę, a także jak zanieczyszczone środowisko wpływa na morfologię roślin. Uczestnicy przeprowadzą proste eksperymenty fizyko-chemiczne z wykorzystaniem bezpiecznych materiałów i przedmiotów codziennego użytku. Zajęcia pozwolą w interesujący sposób poznać i zrozumieć zjawiska oraz procesy zachodzące w przyrodzie. Podczas warsztatów każdy będzie mógł samodzielnie przygotować preparat mikroskopowy, a wykorzystując różne techniki mikroskopowe, zaobserwować, gdzie w komórkach roślinnych gromadzona jest woda. Naukowcy opowiedzą także, jak pozyskać wodę w warunkach terenowych oraz w jaki sposób z łatwo dostępnych materiałów wykonać filtry pozwalające na usunięcie z wody fizycznych zanieczyszczeń, przedstawią ponadto metody oczyszczania bakteryjnego.

Wykład inauguracyjny pt "Czy życie w wodach jest w fazie wymierania?" wygłosi prof. dr hab. Piotr Skubała. Tematem wykładu będzie beztroski i niszczycielski stosunek człowieka do przyrody, który zaburzył równowagę ekologiczną wód. Wykładowca będzie starał się odpowiedzieć na takie pytania, jak: Ile różnorodnych niepoznanych form życia kryje się wciąż w wodach? Czy wystarczy słodkiej wody dla rosnącej liczby mieszkańców globu? Czy grożą nam wojny o wodę? Czy naszą planetę czeka pustynnienie? Czy życie w wodach jest zagrożone? W jaki sposób można dbać o jej zasoby?

Inne wykłady poświęcone będą między innymi: lasom deszczowym i rafom koralowym, które należą do najbogatszych ekosystemów na Ziemi, adaptacjom zwierząt do życia w suchym i upalnym klimacie, zwierzętom wtórnie związanym ze środowiskiem wodnym, ich przystosowaniu oraz zmianom budowy i zachowań, który musiały nastąpić, by ich lądowi przodkowie mogli wrócić tam, gdzie powstało życie.  

Noc Biologów jest też niepowtarzalną okazją do zapoznania się z laboratoriami Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, ich wyposażeniem, a także z tematyką i wynikami prowadzonych na Wydziale badań. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych naukami biologicznymi do uczestnictwa w ciekawych wykładach, pokazach, warsztatach i konkursach. Warto przyjść i zobaczyć, jak wygląda życie naukowca.

Program Nocy Biologów dostęny jest na stronie: program.

Program Nocy Biologów 2018 (pdf)

Rezerwacji miejsc na zajęcia dokonać za pośrednictwem ogólnopolskiej strony Nocy Biologów

Noc Biologów 2018
Słowa kluczowe (tagi):