Jesteś tutaj

A gdyby tak móc się zamrozić na sto lat i ocknąć w przyszłości. A czemu by nie 1000 albo 10 000 lat? Pod koniec 2017 roku ta sztuczka udała się na 40 000 lat dwóm nicieniom z epoki lodowcowej. Naukowcy z Rosji informują, że robaki żyją, poruszają się i jedzą. Tym samym stały się najstarszymi istotami żyjącymi na Ziemi.

Dwa malutkie nicienie zostały znalezione na obszarze północnosyberyjskiej wiecznej zmarzliny. Rosyjscy badacze, we współpracy z Uniwersytetem w Princeton, szacują, że robaki pochodzą sprzed 32-42 tysięcy lat. Co sprawia, że są najstarszymi znanymi nam żywymi stworzeniami na naszej planecie. To znaczy były, pod koniec 2017 i na początku 2018 roku.

Nicienie zostały znalezione w próbkach wiecznej zmarzliny, wydobytych z gruntu. Jeden znajdował się w prehistorycznej wiewiórczej norze, drugi w pobliżu rzeki. Próbki były bezpiecznie przechowywane, a następnie stopniowo i powoli rozmrożone. Kiedy temperatura stała się odpowiednia, niespodziewanie oba stworzenia wróciły do życia.

Zgodnie z relacją naukowców, niewielkie stworzenia wykazywały wszystkie objawy życia, w tym poruszanie się i jedzenie. Długoterminowe zatrzymanie czynności życiowych nie odbiło się poważnie, jeśli w ogóle, na ich kondycji. Naukowcy liczą, że dokładne przebadanie tego zjawiska pozwoli doprowadzić do przełomu w krionice, czyli technice głębokiego ochładzania ludzi i zwierząt, w celu „przechowania” ich do czasów, kiedy medycyna będzie w stanie pomóc im w nieuleczalnych obecnie chorobach.

Znalezione nicienie są przedstawicielami dwóch zupełnie różnych gatunków. Pierwszy to Panagrolaimus detritophagus z rzędu Rhabditida, a drugi to Plectus parvus, z rzędu Plectida. Odkrycie jest dopiero początkiem badań, ale już teraz budzi wyobraźnię – czy te niewielkie stworzenia pokażą nam jak życie jest zdolne do przetrwania w obniżonej temperaturze? Przy okazji warto przypomnieć teorię, która głosi, że właśnie zmarznięte życie mogło dotrzeć do nas z przestrzeni kosmicznej i że takie podróżne – na długie lata i potężne odległości będzie możliwe dla nas w przyszłości.

 

Źródło badań: A. V. Shatilovich  et all.: Viable Nematodes from Late Pleistocene Permafrost of the Kolyma River Lowland. “Doklady Biological Sciences”, May 2018, Volume 480, Issue 1, pp 100–102

Opracowano na podstawie artykułu Worms frozen for 40,000 years were just brought back to life opublikowanego na portalu BGR.com.

 

Image Source: Doklady Biological Sciences
Słowa kluczowe (tagi):