W związku z zagrożeniem koronawirusem, specjaliści z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przygotowują płyn do dezynfekcji rąk.

Jak przekonują naukowcy, wirusobójczy roztwór w warunkach domowych może przygotować każdy z nas! Wystarczy alkohol etylowy (np. spirytus), gliceryna, woda utleniona oraz woda destylowana/przegotowana zmieszane w odpowiednich proporcjach (docelowo zawartość alkoholu w płynie powinna wynosić między 70 a 80%). Najważniejsze jednak, byśmy nie zapominali o podstawowych zasadach higieny, jak np. dokładne mycie rąk.

ŹRÓDŁA: Przygotowany materiał ma charakter poglądowy. Informacje w nim zawarte są zgodne z najnowszymi zaleceniami i zawierają odnośniki do materiałów Światowej Organizacji Zdrowia (who.int) oraz Ministerstwa Zdrowia (gov.pl/web/zdrowie). W celu uzyskania szczegółowych informacji dot. charakterystyki i miejsc występowania koronawirusa SARS-CoV-2, a także profilaktyki związanej z epidemią choroby COVID-19, zalecamy odwiedzenie portalu MZ: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

W celu uzyskania szczegółowych informacji dot. przygotowania płynu dezynfekcyjnego, zalecamy skorzystanie z poradnika WHO

ZALECENIA WHO DOT. PRZYGOTOWANIA DOMOWEGO ROZTWORU DEZYNFEKCYJNEGO

Składniki do przygotowania 100 ml płynu:
– 83,5 ml alkoholu etylowego (np. spirytus 96%)
– 4 ml wody utlenionej
– 1,5 ml gliceryny
– 11 ml wody destylowanej (lub przegotowanej)

Podane składniki należy zmieszać ze sobą w podanej kolejności, używając odpowiednich miarek oraz łyżeczki/łopatki do mieszania. Płyn należy przechowywać w plastikowych lub szklanych pojemnikach ze szczelnym zamknięciem (opcjonalnie z dozownikiem). Każde opakowanie powinno być odpowiednio opisane.

Prosimy o zachowanie ostrożności w trakcie przygotowywania i korzystania z płynu, pamiętając o łatwopalności etanolu oraz ewentualnych uczuleniach na któryś ze składników.

 

Naukowcy z Instytutu Chemii UŚ produkują środek dezynfekujący na potrzeby uczelni
Słowa kluczowe (tagi):