Komórki mamuta włochatego (Mammuthus primigenius), który zmarł około 28 tys. lat temu, zaczęły wykazywać „oznaki życia” podczas przełomowego eksperymentu naukowego.

Młody mamut włochaty został wykopany z wiecznej zmarzliny syberyjskiej w 2011 roku. Ponieważ gatunek ten wymarł około 4000 lat temu, znalezienie tak stosunkowo nienaruszonego okazu było wielkim wydarzeniem – zwłaszcza, że odkopany osobnik miał 28 tys. lat. Od 2011 roku naukowcy próbowali dowiedzieć się, jak żywotne są materiały biologiczne odkrytego mamuta po upływie kilku tysiącleci. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Kindai w Japonii odkryli, że jego DNA jest częściowo nienaruszone – i prawdopodobnie są w stanie przywrócić tego ogromnego prehistorycznego ssaka do żyjących gatunków.

Naukowcom udało się już wydobyć jądra komórkowe z komórek mamuta i przeszczepić je do mysich oocytów – komórek znajdujących się w jajnikach, zdolnych do tworzenia komórek jajowych po podziale genetycznym. Następnie komórki z prehistorycznego okazu zaczęły wykazywać oznaki aktywności biologicznej. Pięć z komórek wykazało nawet oznaki aktywności, które zwykle pojawiają się tylko bezpośrednio przed podziałem komórki.

Ustalenie, czy DNA mamuta może nadal funkcjonować, nie było łatwym zadaniem. Naukowcy zaczęli od pobrania próbek szpiku kostnego i tkanki mięśniowej z nogi zwierzęcia. Zostały one następnie przeanalizowane pod kątem obecności nieuszkodzonych struktur przypominających jądra, które po odnalezieniu zostały wyekstrahowane.

Po połączeniu jąder komórkowych z mysimi oocytami dodano mysie białka, co ujawniło, że niektóre z komórek mamuta są doskonale zdolne do odbudowy jądra. To przekonało naukowców, że nawet tak stare szczątki mamutów mogą zawierać aktywne jądra.

Wielu badaczy próbujących wykorzystać w tym celu edycję genów jest przekonanych, że osiągnięcie to jest tuż za rogiem. Ostatnie próby wykorzystujące kontrowersyjne narzędzie do edycji genów CRISPR są obiecujące.

 

Opracowano na podstawie:
Signs of biological activities of 28,000-year-old mammoth nuclei in mouse oocytes visualized by live-cell imaging
28,000-Year-Old Woolly Mammoth Cells Show Biological Signs Of Life

 

Mamut włochaty | fot. Wikipedia (Thomas Quine, Royal Victoria Museum, Victoria, British Columbia, Canada)
Słowa kluczowe (tagi):
,