NASA testuje stacjonarny lądownik, który ma wziąć udział w kolejnej misji na Marsa, mającej rozpocząć się w marcu 2016 roku. Lądownik nazywa się InSight (skrót pochodzi od nazwy Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport). Pojazd jest wielkości samochodu 

Będzie to pierwsza misja poświęcona zrozumieniu wewnętrznej struktury Czerwonej Planety. Badając głębokie wnętrze planety, naukowcy chcą uzyskać informację o tym, jak powstały i ewoluowały skaliste planety Układu Słonecznego, w tym Ziemia.

Obecne testy mają na celu umożliwić lądownikowi InSight przetrwanie podróży kosmicznej oraz pracę w trudnych warunkach na powierzchni Marsa. Statek zostanie wystrzelony z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii, na Marsie wyląduje około sześć miesięcy później. Wiedza zdobyta przez Insight oraz podczas innych misji marsjańskich jest niezbędna do przygotowania podróży na Marsa, w której wezmą udział ludzie. Podróż z udziałem astronautów na Czerwoną Planetę jest planowana na 2030 rok.

Podczas fazy testów środowiskowych, które będą miały miejsce w Lockheed Martin Space Systems w pobliżu Denver, lądownik będzie wystawiony na działanie skrajnych temperatur, warunki próżniowe z prawie zerowym ciśnieniem powietrza, czyli będących symulacją przestrzeni międzyplanetarnej. Testowane będą również baterie pojazdu.

– Montaż sondy InSight poszedł bardzo dobrze, teraz nadszedł czas, aby zobaczyć, jak to działa – powiedział Stu Spath, kierownik programu InSight w Lockheed Martin Space Systems w Denver. – Badania środowiskowe mają na celu znalezienie wszystkich usterek i problemów, które można usunąć tu na Ziemi. Faza ta trwa niemal tak długo, jak montaż, ale chcemy mieć pewność, że dostarczamy pojazd do NASA, który w ekstremalnych warunkach będzie pracował zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Inne testy obejmą drgania symulujące start rakiety i sprawdzanie elektronicznej interferencji między różnymi częściami statku kosmicznego. Fazę testową zakończy test trmiczno-próżniowy, w której sonda będzie narażona na temperatury i ciśnienie atmosferycznego takie, jakie występują na powierzchni Marsa.

InSight jest misją prowadzoną przez Bruce’a Banerdta z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (Kalifornia). Swój wkład w misję mają również agencje kosmiczne z Francji i Niemiec. W skład międzynarodowego zespołu naukowego Insight wchodzą naukowcy z: Austrii, Belgii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Japonii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

 

Opracowano na podstawie artykułu: NASA Begins Testing Mars Lander in Preparation for Next Mission to Red Planet

Więcej informacji na temat misji można znaleźć na stronie: InSight

Inżynierowie i technicy w Lockheed Martin Space Systems w Denver testują rozmieszczenia paneli słonecznych na lądowniku InSight / Fot. NASA/JPL-Caltech/Lockheed Martin
Słowa kluczowe (tagi):