Jesteś tutaj

Będziemy musieli przemyśleć raz jeszcze, czym są klasyczne barwy. Kolor różowy ma co najmniej 1,1 miliarda lat i żaden inny kolor, wedle obecnego stanu nauki, nie może pochwalić się tak długą historią. Ślady bakterii wytwarzających jasny róż odkryto w Mauretanii.

 

Geolodom z Australian National University (ANU) udało się wydzielić pigment kopalnianych śladów bakterii znalezionych w skałach Sahary, w zachodnioafrykańskiej Mauretanii. U tych drobnych organizmów badacze znaleźli chlorofile, czyli związki organiczne, dziś używane przez rośliny w procesie fotosyntezy. Odkrycie pochodzić ma sprzed 1,1 miliarda lat i jest o około 600 milionów lat starsze od najstarszych znalezionych wcześniej związków tego typu. 

Te bakterie to sinice lub inaczej cyjanobakterie, prokatiotyczne organizmy, które mogą przetrwać ekspozycję na światło słoneczne. Najstarsze skamieniałości sinic pochodzą sprzed około 3,7 miliarda lat, co stawia je w roli najstarszych organizmów żywych na Ziemi. Nigdy wcześniej nie znaleziono jednak tak dawnych pozostałości chlorofilii – najstarsze jak dotąd były glony sprzed około 650 milionów lat.

– Tak odległe czasowo pozostałości chlorofilii mogły przetrwać tylko w wyjątkowych okolicznościach – wyjaśnia prof. Jochen Brocks z Research School of Earth Sciences w ANU, współautor badań. – Po pierwsze, martwa materia – zakwit sinicy – musiałby szybko opaść na morskie dno. Kiedy już tam dotrze, powinien być szybko odizolowany od tlenu, który powoduje rozkład. I w końcu skała, na której miałby pozostać materiał, musi przetrwać miliar lat w jednym kawałku.

Chlorofile to związki organiczne, które współczesnym roślinom, sinicom i glonom nadają ich zielony kolor. Jednak skamieniałe chlorofile znalezione wraz sinicami były ciemnoczerwone i fioletowe w skoncentrowanej formie. Po sproszkowaniu skamielin, w celu badania cząsteczkowego bakterii, badacze odkryli właściwy kolor, którym prawdopodobnie sinice barwiły swoje otoczenie. Był to kolor różowy. Wygląda więc na to, że dzięki tym prehistorycznym organizmom żywiącym się światłem słonecznym morza i oceany, w których żyły, były właśnie różowe. Warto dodać, że prawdopodobnie w tym okresie sinice były dominującą formą życia na Ziemi.

Badania opublikowano w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences":
N. Gueneli, A. M. McKenna, N. Ohkouchi, C. J. Boreham, J. Beghin, E. J. Javaux, and J. J. Brocks: 1.1-billion-year-old porphyrins establish a marine ecosystem dominated by bacterial primary producers. "Proceedings of the National Academy of Sciences", 9 lipca 2018. https://doi.org/10.1073/pnas.1803866115

Opracowano na podstawie artykułu Earth's Oldest Color Dates Back More Than 1 Billion Years opublikowanego na portalu LiveScience

Różowy ocean (efekt świetlny), współczesna fotografia. Źródło: Pinterest
Słowa kluczowe (tagi):