Jesteś tutaj

Konopie indyjskie to jeden z najczęściej używanych narkotyków na świecie. Chociaż istnieje tylko kilka krajów, w których te rośliny są legalne do użytku rekreacyjnego, wiele innych państw zalegalizowało używanie marihuany z powodów medycznych.

Zmniejszenie bólu jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie opowiadają się za stosowaniem medycznej marihuany. Według amerykańskiego badania, 17% kobiet, które deklarowały używanie konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku, przepisano medyczną marihuanę. Jeśli chodzi o samoleczenie, liczby są jeszcze wyższe – szacuje się, że od 17 do 30% dorosłych w Ameryce Północnej, Europie i Australii przyznało się do zażywania marihuany do radzenia sobie z bólem.

Chociaż konopie indyjskie (i produkty pochodne takie jak CBD) mogą być szeroko stosowane w celu zmniejszenia bólu, nadal nie jest jasne, czy naprawdę przynoszą one ulgę. Właśnie to starali się odkryć naukowcy, którzy opublikowali swoje badanie w Journal of the American Medical Association. Ich wyniki sugerują, że marihuana nie jest lepsza w łagodzeniu bólu niż placebo.

Naukowcy przeanalizowali wyniki randomizowanych badań kontrolowanych, w których marihuanę porównywano z placebo w leczeniu bólu klinicznego. W szczególności uwzględnione zostały badania wykazujące zmianę natężenia bólu przed i po leczeniu. W sumie przejrzane zostało 20 badań, obejmujących łącznie prawie 1500 osób.

Badania, które uwzględnili naukowcy, dotyczyły różnych stanów bólowych (takich jak ból neuropatyczny, który jest spowodowany uszkodzeniem nerwów) oraz rodzajów produktów z konopi indyjskich – w tym THC, CBD i konopi syntetycznych (takich jak nabilon). Zabiegi podawano na różne sposoby, w tym za pomocą pigułek, sprayu, oleju i palenia.

Większość uczestników badania stanowiły kobiety (62%) w wieku od 33 do 62 lat. Większość badań przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii lub Kanadzie – choć uwzględnione zostały również badania z Brazylii, Belgii, Niemiec, Francji, Holandii, Izrael, Czechy i Hiszpania.

Metaanaliza badaczy wykazała, że ​​ból został oceniony jako znacznie mniej intensywny po leczeniu placebo. Zespół naukowców nie zaobserwował również znaczącej różnicy między marihuaną a placebo w zmniejszaniu bólu.

Potwierdzają to wyniki badania z 2021 r. Wykazano wtedy, że badania wyższej jakości z lepszymi procedurami zaślepiania (w których zarówno uczestnicy, jak i badacze nie są świadomi, kto otrzymuje substancję czynną) faktycznie miały wyższą odpowiedź na placebo. Sugeruje to, że niektóre kontrolowane badania konopi indyjskich nie zapewniają prawidłowego zaślepienia, co mogło doprowadzić do przeszacowania skuteczności medycznej marihuany.

Badanie wykazało również, że wielu uczestników potrafi odróżnić placebo od aktywnej marihuany, pomimo tego samego zapachu, smaku i wyglądu. Jeśli są świadomi, że otrzymują kannabinoidy lub ich nie otrzymują, jest bardziej prawdopodobne, że przedstawią stronniczą ocenę skuteczności interwencji. Aby więc mieć pewność, że naukowcy obserwują rzeczywisty efekt marihuany, uczestnicy nie powinni wiedzieć, co otrzymują.

Opracowano na podstawie: www.livescience.com/cannabis-is-no-better-than-a-placebo-for-treating-pain-new-research

Krzak marihuany
Słowa kluczowe (tagi):