Jesteś tutaj

Krzak marihuany
08.12.2022

Marihuana nie jest lepsza niż placebo w leczeniu bólu

Zmniejszenie bólu jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie opowiadają się za stosowaniem medycznej marihuany. Według amerykańskiego badania, 17% kobiet, które deklarowały używanie konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku, przepisano medyczną marihuanę. Jeśli chodzi o samoleczenie, liczby są jeszcze wyższe – szacuje się, że od 17 do 30% dorosłych w Ameryce Północnej, Europie i Australii przyznało się do zażywania marihuany do radzenia sobie z bólem.

Chociaż konopie...

rozrzucone tabletki leżące na stole
25.02.2022

Dwa nowe związki do walki z wirusem HIV

Naukowcy wciąż poszukują nowych związków, które okażą się skuteczne w walce z bakteriami i wirusami zagrażającymi zdrowiu i życiu człowieka. Choć obecnie najwięcej uwagi poświęcamy koronawirusowi, nie powinniśmy zapominać o innych patogenach, które w przeszłości również były przyczyną globalnych epidemii. Do tej grupy należy wirus HIV. Atakuje on komórki systemu immunologicznego, w wyniku czego organizm człowieka stopniowo przestaje radzić sobie ze zwalczaniem zakażeń.

Jak podaje...

Fotografia komórek szczepu Pseudomonas moorei KB4 unieruchomionych na powierzchni gąbki roślinnej | fot. Urszula Guzik
17.02.2022

Szczepionka mikrobiologiczna dla oczyszczalni ścieków

Jednym z wyzwań, przed którymi stoją naukowcy, jest znalezienie skutecznych sposobów oczyszczania wody z substancji mogących mieć negatywny wpływ na organizmy żywe. Do tej grupy należą m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Są dostępne bez recepty pod wieloma nazwami handlowymi, takimi jak Ibuprom, Gripex czy APAP. Często są pierwszą bronią w walce z bólem czy gorączką. Nasz organizm nie potrafi ich całkowicie metabolizować, w wyniku czego część z nich przedostaje się w praktycznie...

Strony