Jesteś tutaj

Naukowcy szukają nowych metod, które będą skutecznie chroniły nas przed błyskawicami. Jedną z propozycji jest wykorzystanie laseru.

W samym sercu burzy, która na niebie rysuje malowniczy krajobraz piorunów, zespół naukowców pracuje nad innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie ochrony odgromowej. W eksperymencie, który miał miejsce na górze Säntis w Szwajcarii, wykorzystali oni potężne wiązki lasera do kontroli ścieżki, którą błyskawica obiera od chmur do ziemi.

Tradycyjna metoda ochrony przed piorunami oferuje skuteczną ochronę, lecz ograniczoną w zakresie bliskiej odległości. Odkrycie, które miało miejsce na szczytach Säntis, przynosi obiecujące rozwiązanie, które może zrewolucjonizować sposób, w jaki chronimy nasze większe obiekty, lotniska i infrastrukturę przed niszczycielską siłą błyskawic.

Zasada działania piorunochronu laserowego jest stosunkowo prosta, choć technologia, która za nią stoi, jest skomplikowana. Potężne impulsy lasera są zdolne do tak silnego podgrzewania powietrza, że powodują uwalnianie elektronów przez cząsteczki, które następnie tworzą kanał przewodzący. To z kolei przyciąga błyskawicę, którą poszukuje ścieżki o najmniejszym oporze między chmurą a ziemią.

Zaletą tej metody jest zdolność lasera do kierowania wyładowaniami na znacznej odległości – czegoś, czego nie jesteśmy w stanie osiągnąć za pomocą tradycyjnych piorunochronów.

Eksperyment na górze Säntis uwydatnił potencjał tej technologii, ale także pokazał, że droga do jej powszechnej implementacji może być jeszcze długa. Chociaż dowiedziono, że laser może kierować wyładowaniami, aby stał się użytecznym narzędziem w rzeczywistych warunkach pogodowych, musi zostać jeszcze odpowiednio dostosowany i ulepszony. Zastosowanie takiej technologii musi uwzględniać zmienne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, opady i zmienność chmur, które mogą wpłynąć na efektywność lasera jako piorunochronu.

Autorzy badania oszacowali, że możemy potrzebować dziesięciu lat na wprowadzenie tego rozwiązania na rynek. Nie zmienia to faktu, że odkrycie to może być dużym krokiem w pracy nad bezpieczniejszym światem, w którym mamy pod kontrolą nie tyle zjawiska przyrodnicze, co skutki, jakie te zjawiska mogą mieć na nasze życie i własności.

Opracowano na podstawie: Laser-guided lightning

 

Pejzaż miejski z błyskawicami, które wydobywają się z nieba